Wallet yani kripto para cüzdanı, kripto para kullanıcılarının paralarını gönderip almak, bakiyelerini görüntülemek ve anahtarlarını depolamak için kullandıkları bir uygulamadır. Kripto para kullanmak isteyen herkesin bir sanal cüzdanı olması zorunludur.

Genel yanlış anlaşılmanın aksine, sanal cüzdan kripto paralarınızı depolamaz. Fiziksel olarak bir karşılığı olmadığı için kripto paralar blockchaindeki kayıt defterinde sana data olarak bulunur ve wallet da bu kayıtları depolar.

Kripto para cüzdanları aracılığıyla para transferi ise daha önce bahsettiğimiz cüzdanlarda depolanan anahtarlar sayesinde gerçekleşir. Size kripto para göndermek isteyen birisi kendi cüzdanındaki açık anahtar ile sizin cüzdanınızdaki özel anahtarı eşleştirmelidir. Eşleşme gerçekleştiğinde bakiye bilgisi değişikliği blockchaindeki bir işlem kaydı ile yapılır ve gerçek anlamda her hangi bir hesaplar arası para trasnferi yapılmadan bakiye transferi gerçekleşmiş olur.

Kripto para cüzdanlarının birden fazla türü vardır. Bunlar ise masaüstü, onine, mobil, donanım ve kağıt cüzdanlardır. Daha önceden bahsedildiği üzere bir uygulama yapısında olan bu cüzdanlar türüne göre uygun bir cihazdan erişime açıktır.