Vix endeksi, piyasadaki korkunun derecesini ölçmeye yarayan endekstir. Endeks 1993 senesinde CBOE liderliğinde oluşturulmuştur. Başta ABD, dünyada takip edilen mühim göstergelerden biri olma durumuna ulaşmıştır. Elbette insanların aklına bu korku anket ile mi ölçülüyor acaba diye bir soru gelebilir. Bunun cevabı hayır. S&P hisse opsiyon fiyatlarından yararlanan Vix, opsiyon miktarının piyasa volatilitesi ile bağından yola çıkarak piyasanın tahmini volatilitesini belirler.

 

Vix Endeksi Ne İşe Yarar ?

 

Yapılan araştırmalar neticesinde vix endeksi değerinin yüzde 30’un üstüne çıkması, yatırımcıların risk olgusunun yükseldiğini, ekonomik gidişattan korktuklarını ve ileriye dönük tahminlerinin kötümserleştiğini gösterirken, Vix endeksinin değerinin yüzde 30’un altına gerilemesi ise risk olgusunun azaldığını, ekonomik gidişattan korkmadıklarını ve geleceğe yönelik tahminlerin iyimserleştiğini göstermekte. Vix’in kritik noktası yüzde 30’dur. Tahminlerin olumlu yönde olması için, kritik noktanın altında bir rakam yakalamak gerekmektedir. Vix endeksi için 20 -30 arası değerler normal değerler olarak karşılanırken 30 un üzerine yükselmesi piyasaları tedirgin etmektedir.

Vix Endeksi Neden Yükseliyor?

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan siyasi sorunların azalmayışı ve Donald Trump yönetiminin devamlı kendilerini baskı altında hissetmesi bu yönetimin önümüzdeki süreçte bütün planlarının değiştirilmesine sebep olabilir. Bu plan değişikliği vergi planlarının da değişmesine sebep olabileceğinden, bu durumun hisseler üstündeki negatif etkisi kaçınılmaz olacaktır. İki gün önce de tam manasıyla bu yaşandı. Amerika’daki ekonomik duraklama, ekonomi pozitif olsa bile, tüm bu gelişmelerin arkasında duran siyasiler, oldukça fazla baskı altında ve bu durumun etkisi Vix endeksinin artmasına sebep olabileceğinden, SP 500 endeksinin de bu baskılar altında kalacağına işarettir.

 

Vix Endeksi Neden Düşüyor?

 

Siyasi karışıklıkların azalması, soğuk savaş ve savaş olasılıklarının ortadan kalkması gibi politik problemlerin ortadan kalkması ile Vix, kritik değer olan %30’un altına geriler. Bu gerileme, piyasadaki korkunun azaldığı anlamına gelmektedir. Özellikle son dönemlerde ABD ve K.Kore arasında yaşanan savaş tehditleri ile endeks, yukarı yönlü bir ivme kazandı. Fakat daha sonra iki ülkenin liderlerinin randevulaşıp, önümüzdeki aylarda buluşulacağının açıklanması ile endeks git gide düşmüştür. Vix korku endeksinin yükselmesi ve düşmesi politik kararlara dayanır. Bu bakımdan savaşın, tehditin, gerginliğinin olmadığı zamanlarda hızlı bir şekilde endeks düşmektedir.

Vix endeksi ile Abd borsaları arasındaki ilişkiyi ve vix endeksi yükseldiğinde veya vix endeksi düşüş yaşadığında Abd borsaları ve piyaların vermiş olduğu tepkilerin daha detaylı bir şekilde anlatıldığı vix endeksi ne işe yarar adlı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.