Usdcad Analizi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

USD/CAD (Amerikan Doları – Kanada Doları) finans piyasaları içerisinde yatırımcılar tarafından daha çok kriz dönemlerinde korumayı başarmış olduğu stabil yapısı sebebi ile yüksek işlem hacmi oranlarında yatırımların yapıldığı bir parite olarak yer almaktadır. Bu durumun ilk olarak nedeni ise Kanada ekonomisinin güçlü yapısı söylenebilir. Ülkedeki işsizlik oranının oldukça düşük olması ile beraber faiz oranlarının belirli bir standart olarak durulması, ülke ekonomisini oldukça daha fazla güçlendirmekte ve küresel kriz dönemlerini kısa sürede başarılı bir şekilde atlatmasını mümkün hale getirmektedir.

Kanada ekonomisini önemli ölçüde ham madde arzına dayanabilmektedir. Bu yüzden ham madde fiyatlarında yaşanmış olan bir değişim sonrasında ise USD/CAD paritesi önemli fiyat değişimleri yaşamaktadır. Parite aracılığı ile beraber yatırım gerçekleştiren yatırımcıların, bu konuda ülkede ki istihdam veri analizleri, faiz oranları açıklamaları ile beraber ham madde fiyatlarını yakından takip edebilmesi, parite aracılığı ile yapacakları yatırımlarından çok daha yüksek kar oranları elde etmek adına önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Ticari Faaliyetler

Parite fiyat aralıkları üzerinde etkili olabilen bir başka önemli kriter ise, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasında bulunan ticari faaliyettir. Kanada ihracatının büyük bir kısmını Amerika Birleşik Devletlerine yapmaktadır. Bunun nedenle ticari ilişkilerde yaşanabilecek bir aksaklık parite üzerinde önemli fiyat hareketlerine sebep olabilmektedir.

Bu doğrultu üzerinde iki ülke şirketleri arasında belirli zamanlarda yaşanan birleşmelerinde yakından takip edilmesi genel olarak olum sonuçlar doğurmaktadır. İki ülkenin yasal olarak bulunan düzenlemelerinin bir sonucu olarak şirket birleşimi, iki ülke arasında ticari ilişkilerin daha efektif bir durumda gerçekleştirilmesini mümkün kılabilmektedir. Bu koşulların bir sonucu olarak da usdcad paritesi nde yatırımcıların yer alacak bir ana trendi yakalaması mümkün olabilmektedir.