Salı gününün gündeminde açıklanan Çin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) vardı. 50,4 olarak açıklanacağı tahmin edilen endeks, 50,9’a yükselerek Çin ekonomisindeki toparlanmayı gözler önüne serdi. Bu gelişmenin beraberinde Çin hükümeti, Hong Kong’a tartışmalı ulusal güvenlik yasasını uygulamaya başladı. Hong Kong'un özerk yapısına dair kaygılar da artmaya başladı.  ABD hükümeti ise, duruma bir misilleme ile karşılık verdi ve şehre tanıdığı ticaretle ilgili özel statüyü geri çekti.

Bugün Türkiye saatiyle 19:30’da Fed Başkanı Powell ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşacak. Yakından takip edilecek olan bu konuşmanın metni ise Pazartesi günü Fed tarafından paylaşıldı. Metinde, Powell’ın “ekonominin geleceği olağanüstü bir şekilde belirsiz ve büyük oranda virüsü kontrol altına alma başarımıza bağlı olacak”  ifadeleri dikkat çekti.

ABD Borsaları ise, güne karışık açılarak başladı. Dow Jones 30 54 puan düşerken S&P 500 %0,1 geriledi. Nasdaq 100 ise, sakinliğini korudu.

Son olarak, İngiltere ekonomisindeki önemli bir kısmın yeniden açılma planı olumsuz etkilere maruz kaldı. Artan corona virüs vakalarına karşılık hükümet, Leicester şehrinin tamamında karantina uygulaması başlattı. Sterlin bu gelişmelerden olumsuz etkilenerek dolar karşısında son bir ayın Euro karşısında ise, son üç ayın düşük seviyesine geriledi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex'i takip edin...