Salı günü piyasalarının gündeminde, ABD ve Çin’in, telefon aracılığı ile gerçekleştirdiği, yeniden planlanan ticaret görüşmesi vardı. Ocak ayında Çin ile aralarında düzenlenen ticaret antlaşmasını değerlendirmek üzere planlanan toplantı yaklaşık iki hafta önce Başkan Donald Trump tarafından ertelenmişti. Toplantı bu kez ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin’in temsilcisi Liu He arasında gerçekleştirildi. Görüşme sonrasında resmi söylem, “her iki taraf da ilerleme kaydediyor” oldu. Görüşme sonucunda elde edilen raporlara göre, Çin’in gelecek ay ABD’den yüklü miktarda petrol ithal edeceği söylendi.

ABD hisse senedi piyasaları ise, ABD ve Çin arasındaki azalan gerginliğin de etkisiyle güne yüksek açılarak başladı. Dow 30 176 puan yükselirken S&P 500 %0,4 artış yaşadı. Nasdaq 100 ise, %0,2 değer kazandı.

Salı günü küresel piyasalarındaki veri akışına baktığımızda ise, Almanya piyasalarındaki yoğunluk dikkat çekti. İlk olarak Türkiye saati ile 09.00’da Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) verileri açıklandı. Bir önceki dönemde, -2,0% olarak açıklanan veri -10,1% olarak açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık -9,7% olarak açıklandı. Türkiye saati ile 11.00’da ise, Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Ağu) açıklandı.  Bir önceki dönemde, 90,4 olarak açıklanan endeks 92,2 olan ekonomist beklentisine rağmen 92,6 olarak açıklandı. Verilerden yola çıkarak Almanya’nın pandemi sonrasında ekonomik toparlanma sürecinin hızlandığı algısı güç kazandı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hiseforex’i takip edin…