Salı günü piyasalarına, Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro’nın, Fox News’a yaptığı açıklamalar damgasını vurdu. Navarro, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin bir soruya, "bitti" cevabını verdi. Başkan Donald Trump ise Twitter üzerinden verdiği cevap ile “Çin Ticaret Anlaşması sapasağlam. Umuyorum ki Anlaşma’nın koşullarına uymaya devam edecekler!” ifadelerini kullanarak olaya müdahale etti.

Avrupa ekonomisinin, covid-19 nedeniyle başlayan karantina tedbirlerinden dolayı üretimde yaşanan sert düşüşün ardından toparlanmaya başladığına dair yeni işaretler ortaya çıktı. Euro bölgesi Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) açıklandı. Endeks, Mayıs ayındaki 31,9 puandan 47,5 puana yükseldi ve iş güveninde büyük artışlar olduğunu işaret etti.

Avrupa borsaları ise hızlı bir yükselişle son iki haftanın en yüksek seviyelerini gördü. DAX %2,5 ve Stoxx 600 %1,5 artış kaydetti.

ABD borsaları ise, Trump’ın Çin ticaret anlaşması konusundaki tepkisinin de etkisiyle yüksek açıldı. Dow Jones 30 226 puan, S&P 500 %0,8 ve Nasdaq 100 %0,6 yükseldi.

Petrol ise, 3 Mart tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. ABD ham petrol %1,7 artışla 41,44 dolara yükselirken Brent petrol %1,6 artışla 43,76 dolara yükseldi.