Bugün, Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Türkiye saatiyle 17:00’de Senato Bankacılık Komitesi önünde gerçekleştireceği para politikasının durumuna ilişkin sunum, büyük bir merakla beklenmekte. Özellikle sunum sonrasında gerçekleşecek olan soru-cevap kısmı için küresel piyasalarda bir bekleyiş havası hakim.

Japonya Merkez Bankası’nın, diğer merkez bankalarından önce arttırdığı teşvik programının boyutu Salı gününün gündemine oturdu. Japonya Merkez Bankası, 700 milyar dolar olarak belirlediği kurumlar için doğrudan kredi programının boyutunu, 1 trilyon dolara yükseltti. Bu gelişme piyasalardaki risk iştahını arttırmakla birlikte diğer merkez bankalarının da bu tarz girişimler yapacağına dair umutları artırdı.

ABD hisse senedi piyasaları ise iyileşmeye devam ediyor. Salı gününde Dow Jones 30 endeksi 509 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 %1,4 kazandı.

Petrol fiyatları ise, yükselişte. ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,6 yükselerek 37,72 dolara ulaştı. Brent ise, %1,7 artarak 40,40 dolar oldu.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex'i takip edin...