ABD ekonomisinde yeniden açılma faaliyetleri bir kez daha sekteye uğradı. Geçtiğimiz hafta ABD’de covid-19 vakalarında %20, Covid-19 kaynaklı ölümlerde de %10 artış yaşanması nedeniyle tedbirler sıkılaştırıldı. California Valisi Gavin Newsom, Bar restoran, sinema ve kuaför salonları gibi kapalı mekân işletmelerinin kapatılmasını emretti. Los Angeles ve San Diego’da da federal hükümetin yeniden açılma ısrarına rağmen okulların uzaktan eğitime devam etmesi kararı alındı.

ABD hisse senedi piyasaları ise, pazartesi günü yaşadığı kayıplardan sonra cüzi toparlanmalara işaret etti. Dow 96 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,3 değer kazandı.

ABD ile süren gergin ilişkileri nedeniyle gündemden düşmeyen Çin’de ise, haberler iyiydi. Pandemi başladığından bu yana Çin’in dış ticaret verileri, ilk kez yıllık pozitif rakamlar kaydetti. Açıklanan verilere göre; Çin ihracatı Haziran ayında %0,5 artış gösterdi.  Çin ithalatı ise %2,7 yükseldi.

Avrupa’da ise, pandemi sonrasındaki toparlanma hala zayıf. İngiltere’nin Mayıs Ayı GSYH verileri %5,5’lik beklentiye karşılık sadece %1,8 toparlandı. Bununla birlikte Almanya’nın ZEW ekonomi hissiyat endeksi, Haziran ayında düşüş gördü.

 Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin..