Küresel piyasalardaki gündemi hiç ara vermeden birlikte takip ediyoruz. Bu nedenle de Salı günü piyasalarında bilmeniz gereken gelişmeleri sizler için derledik. Vakit kaybetmeden başlayalım…

Dolardaki hareketlilik yine ilk göze çarpan gelişme oluyor. Geçtiğimiz hafta sert bir yükselişin yaşandığı USDTRY paritesinde üç gündür düşüş hareketi sürüyor. Bu düşüş ile USDTRY paritesi 7,0619 seviyesine kadar geriledi ve TL, dolar karşısında en iyi performansı gösteren gelişmekte olan ülke para birimi konumuna yerleşti.

ABD borsalarına baktığımızda ise, Dow Jones 30 57 puan düştü.  S&P 500 ve Nasdaq 100 sözleşmeleri ise, artışlar yaşadı.

Çin ve Güney Kore’de rastlanan yeni covid-19 vakaları ikinci enfeksiyon dalgası ihtimaline yönelik korkuyu güçlendirdi ve küresel piyasaları gergin ve temkinli bir havaya soktu.

Petrol fiyatları ise, Körfez üreticilerinin 1,2 milyon varillik ek üretim kesintileri ile birlikte toparlanışını Suudi Arabistan’ın öncülüğünde sürdürüyor. Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE’nin dün duyurduğu ek üretim kesintilerinin miktarları da açıklandı. 1 Haziran tarihinden itibaren günde 1,18 milyon varil daha üretim piyasalardan çekilerek piyasanın yeniden dengelenme süreci hızlandırılacak. Suudi Arabistan günlük 1 milyon, BAE 100.000, Kuveyt ise, 80.000 varil kesinti uygulayacak. Tüm bu gelişmelerin üzerine ABD ham petrol %5,4 artarak 25,45 dolara, Brent ise, %3,1 yükselişle 30,54 dolara çıktı.

Salı Gününde de gündemde ekonomide yeniden açılma haberleri vardı. Avrupa’da Covid-19’dan en çok etkilen ülke olan İtalya 1 Haziranda açmayı planladığı restoran, bar, kafe ve kuaförlerin açılış tarihini 18 Mayıs’a çektiğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump ise, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında Covid-19 için, “üstün geldik” ifadelerini kullanarak şaşırttı.

Tüm bunların üzerine Almanya’nın Robert-Koch Enstitüsü’nün yaptığı açıklamada, karantina uygulamalarının esnetilmesi üzerine virüsün yayılma hızının arttığı söylendi. Bu durum küresel boyutta sosyo-ekonomik kaygıları şiddetlendirdi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…