Salı günü piyasalarının gündemini yine Covid-19 belirledi. Her ne kadar ABD’de Covid-19 vaka sayılarının arda iki gün 50.000’in altında kalması salgında duraksama sinyalleri verse de ABD hükümetinin bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, dünkü açıklamasında vaka sayılarının yüksek olduğu eyaletlerde, tekrardan karantina kısıtlamalarına gidilmesi gerektiğini söyledi.

Bununla beraber Dünya Sağlık Örgütü’nden önemli kişiler, tam anlamıyla normalleşebilmek için daha uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini ve ülkelerin, aşı ile sihirli bir çözüm beklememesi, gerektiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, “birkaç aşı şu an klinik deneylerin üçüncü aşamasında ve hepimiz etkin birkaç aşımız olmasını ve insanların virüsü kapmasını önleyebilmeyi umuyoruz. Ancak sihirli bir çözüm şu an yok ve asla da olmayabilir” ifadelerini kullandı.

 Hisse senedi piyasalarına baktığımızda ise, dünkü güçlü artışların ardından bir sakinleşme ve bir miktar da düşüş olduğunu görüyoruz. Salı gününe Dow 44 puan, S&P 500 ve Nasdaq 100 ise %0,3 değer kaybederek başlıyor.

Merceği iç piyasalara çevirdiğimizde ise, sabah saatlerinde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde 1,13% olan endeks yeni verilere göre,0,58%’e düştü. Beklenti ise, endeksin 0,90% olarak açıklanacağı yönünde idi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…