Salı günü piyasalarının gündeminde; ABD’nin Minneapolis kentinde, bir siyahinin polis şiddetine maruz kalıp öldürülmesi üzerine başlayan protestoların, isyan ve yağmaya dönüşümü vardı. Ülkede barışçıl protestolar ile başlan olaylar kısa sürede isyan ve yağmaya dönüştü.  Olayların üzerine eyalet valileriyle bir görüşme düzenleyen Başkan Donald Trump, durumun kontrol altına alınamadığı takdirde, savaş birliklerini devreye sokmakla tehdit etti.

ABD’de ciddiyeti hız kesmeden artan olaylar, ekonomide yeniden açılmayı gündeme getirdi. Protestoların ciddi anlamda zarar verdiği tüketici ve iş güveni, ekonomide yeniden açılmanın bu ortamda mümkün olmadığını gözler önüne serdi.

Ülkede hızla yayılan iç karışıklığa bir de Çin İle kötüleşen ilişkiler eklendi. Çin’in hükümet yetkilileri tarafından,  devlet idaresindeki büyük şirketlere, ABD zirai ürün alımının ve Amerikan pamuk ve mısır ithalatının durdurulması söylendi.

ABD borsaları ise, tüm bu olaylardan en az hasarla kurtulmuş gözüküyor. Daha çok, kaldırılan kısıtlamalara odaklanan borsalar yüksek açıldı. Dow Jones 30 178 puan yükseldi. S&P 500 ve Nasdaq 100 ise, %0,6 kazandı.

Avrupa ise, Almanya’nın yeni teşvik paketi ile yükselişte. Alman hükümetinin ek bir teşvik paketini tartışacağı raporlandı. Yerel medyada bu paketin 80-100 milyar Euro (89-111 milyar dolar) arasında bir boyutta olacağından bahsedildi. Almanya borsası ise, tüm bu gelişmelerle birlikte son üç ayın en yükseğini gördü.

 Petrol fiyatları ise, OPEC ve Rusya’nın üretim kısıtlamasını uzatacağına dair artan umutlar üzerine yeniden yükseldi. ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,6 artarak 36,40 dolara yükselirken, Brent Petrol %2,9 yükselişle 39,42 dolara ulaştı.