Almanya’nın korona virüse rağmen ard arda iyimser veriler almasıyla Euro 1,20 doları test ediyor. Almanya tarafından yapılan açıklamada, bu yıl için ekonomide yaşanacak küçülmenin, pandeminin başlarındaki tahminler kadar kötü olmadığı belirtildi. Almanya GSYH verileri, hükümetin yeni projeksiyonlarına göre %6,3 değil de %5,8 küçülecek.

Bugün Türkiye saati ile 10:55’te açıklanan Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Ağu) verilerindeki düşüş de Almanya ekonomisindeki toparlanmayı destekledi. Bir önceki dönemde, -17K olan işsizlik başvuruları, -9K olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise, verinin 1K olarak açıklanması yönünde idi. Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ağu) ise, hafif bir toparlanma yaşayarak 52,2 oldu. Ancak 53,0 olan beklentinin altında kaldı. Bu genel hatlarıyla pozitif olan gelişmelerin de etkisiyle Euro, dolar endeksini 29 ayın yeni düşük seviyesine gönderdi ve 1,1998 dolara kadar yükseldi.

ABD hisse senedi piyasaları ise, güne kısmen yüksek açılarak başladı. Dow 30 yatay seyrederken S&P 500 %0,2, Nasdaq 100 ise, %1,0 yükseldi.

Özellikle Almanya’dan gelen pozitif ekonomi verileri ile birlikte küresel talebin gücüne ilişkin endişeler bir nebze yatıştı ve petrol fiyatları yükseldi. Ham petrol %1,1 artışla 43,08 dolar olurken Brent petrol, %1,2 yükselişle 45,84 dolara ulaştı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin….