Ekonomi ve sosyal hayatın tümü için gergin başlayan hafta ne yazık ki gergin sürüyor. Tüm dünyanın konuştuğu tek bir şey var,  ‘Covid-19’ virüs salgını . Geleneksel medya ve sosyal medyanın; ekonomi, politika, siyaset, eğitim, spor hatta magazin dahil tüm alanlarında tartışılan tek konu, Covid-19. Hal böyleyken başka bir şeyden bahsedebilmek, söz konusu dahi değil.

 Bizler de, Covid-19 virüs salgınından neredeyse en büyük hasarı alan ekonomi için, son gelişmeleri sizler için derledik.

İlk olarak bugün kırmızıya dönen Avrupa piyasalarına bakalım. FTSE endeksi %1,4, CAC 40 %1,1 ve DAX %1,4 geriledi. Euro Stoxx 50 %1,0 kaybetti. Fransa, İspanya ve İtalya’da belirli hisse senetlerinde açığa satış yasaklandığı için, kasvetli olan ekonomik iyice karardı. Tüm bunlara ek birde, Avrupa’nın alanında lider firmalarından Volkswagen ve Airbus üretimi durduracaklarını duyurdu.

Covid-19 virüsünden en çok hasarı alan ikinci Avrupa ülkesi olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, önemli açıklamalarda bulundu. Macron, ekonomi için 300 milyar Euro değerinde, GSYH’nin %13’ü, devlet desteği ayırma sözü verdi ve hiçbir Fransız işletmesinin batmasına izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Avrupa’da krizin etkileri büyürken, onaylanmış 142 Covid-19 vakası ile diğer ülkelere kıyasla daha düşük bir vaka sayısına sahip olan Filipinler, finans piyasalarını tamamen kapatan ilk ülke oldu.

Türkiye'de ise ani bir kararla Merkez Bankası 100 baz puanlık faiz indirimine karar verdiğini açıkladı.  Kararın hemen ardından USD/TRY çifti 6,4932 seviyesine kadar yükseldi.  EUR/TRY çifti ise, 7,20 seviyesine yaklaştı. Borsa İstanbul’a bakıldığında ise,  açılış sonrası 3% üzerinde değer kaybettiği görüldü.