Trump’ın Piyasalara Etkisi
 

Trump başkanlık süreci özellikle piyasalarda deprem etkisi oluşmasına neden oldu. Dolar 3,30’a yükselerek bu sayede zirveyi zorladı. Aynı zamanda altın fiyatları yükselirken petrol fiyatlarında sert bir düşüş yaşandı. Bu durum sonucunda ortaya çıkan tabloda Trump piyasaları etkiliyor ve bu nedenle piyasa dengeleri altüst oluyor.

ABD başkanlık seçimleri sırasında Trump’ın zaferi piyasaların tam anlamıyla altüst olmasına neden oluyor. Yaşar'a bu durum sonucunda dolar 3,30 civarında yükselerek büyük bir artış yaşanmasına neden oldu. Tarihi zirve olarak belirlenen bu oran 3,20 dolaylarında şu sıralarda işlem yapılmasını sağlıyor. Özellikle bu dönemde kafalardaki soru işaretleri arasında Trump  piyasaları nasıl etkiler sorusu yer alıyor.

ABD Seçim Süreci Piyasayı Nasıl Etkiliyor?
 

ABD seçimleri boyunca özellikle Trump’ın zafere yakın olması ve Trump kararları piyasalardaki dengenin tamamen altüst olmasını ve bu nedenle de düzenlerin karışmasını sağladı. Dolar üst rekorlarda gezinirken Euro tüm zamanların zirvesini görerek 3,67’yi aştı. Dengelerin devamlı olarak değişmesini en büyük nedenleri arasında seçim süreci yer alıyor. Bu süreçte Trump tarafından verilen kararlar özellikle piyasadaki değişimin ve zirve oranların görülmesinin nedenlerinin başında geliyor.

Bu süreçte gram altın zirveyi aşarak 139 TL’ye kadar ulaştı. ABD'de yapılacak olan seçim süreci ekonomiyi tam anlamıyla kasıp kavurdu. Bu süreçte piyasada para birimleri hızlı bir düşüş yaşarken özellikle diğer alanların zirveyi görmesi borsa üzerinde büyük dalgalanmalar yaşanmasına neden oldu.