Hafta sonuna girerken, ekonomideki gelişmeleri ve önemli haberleri sizlerle paylaşalım.

Öncelikle Euro kuru için etkili bir gelişmede ile başlayalım. Bugün açıklanan Almanya Tüketici Fiyat Endeksi, beklentiyi karşıladı ve 0,4% oranında geldi. Bir önceki dönemde ise, -0,6% idi.

Euro kuru için bir başka önemli, Fransa Tüketici Fiyat Endeksi açıklaması oldu. Fransa Tüketici Fiyat Endeksi, beklendiği gibi 0,0% açıklandı. Bir önceki dönemde ise -0,4% oranında idi.

Bir başka gelişme ise, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı, Francois Villeroy de Galhau,  son dönem hakkındaki açıklamaları oldu. Özellikle küresel düzeyde yayılan Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine değinen başkan, yaşanan durumun "ciddi ama geçici" olduğunun altını çizdi ve "Piyasalardaki oynaklığı izliyoruz; ancak, biz ekonomik koşullara göre hareket ederiz. Eğer bazı ülkelerin borçlarının satın alınmasını gerektirecek bir durum ortaya çıkarsa, bu koşulların da biraz dışına çıkabiliriz." ifadelerini kullandı.

Euro kurunda etki yaratan bir başka gelişme ise,  İspanya Tüketici Fiyat Endeksi açıklamasıydı. Beklenildiği gibi 0,8% oranında değil, 0,7% oranında geldi. Bir önceki dönemde ise, 1,1% idi.

Genel olarak dün 10%’un üzerinde değer kaybeden Avrupa borsaları bugün 5%’e yakın yükseliş ile piyasaları rahatlatıcı bir etki oluşturdu.

Türkiye içinse senaryo Avrupa’ya benzer paralellikte gitti. Borsa İstanbul hafta içi boyunca yaşadığı kayıpları haftanın son işlem gününde kısmen telafi etti ve günü artıda kapattı. Borsa İstanbul, cuma gününü 3.70 % artışla 131 bin 975 puanda tamamladı.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takipte kalın…