Türkiye ciddi bir ekonomik dalgalanma yaşıyor. Dolar, euro, sterlin ve altın fiyatlarında peş peşe görünen rekor seviyeler de bu dalgalanmanın ciddiyetini gösteriyor. Altın, Powell’ın Çarşamba günkü konuşmasıyla birlikte genel dolar hareketi ile paralel hızlı bir alım gerçekleştirmişti ve FED tutanakları ile bir miktar satış gelse de hala 1225 seviyesi etrafında işlemler geçmekte. Gündemimizde Trump- Xi görüşmesi var; ticaret mücadelelerini kızıştıracak açıklamalar gelmesi altın yönelimini arttırabilir.

Powel’ın açıklamalarının da etkisiyle gerçekleşen Dolar endeksindeki düşüş TL’nin değer kazanmasını sağladı. Bu durum Türk ekonomisi ile ilgili başka soruları doğurdu. Doların
düşmesi ekonomimizi iyileştiriyor mu gibi sorular başta. Türkiye ekonomisinin gündemindeki bir diğer konu, 2019 Asgari ücretinin belirlenmesi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 6 Aralıkta yapacağını açıkladı. Bu açıklama sonucundan bir çok tahmin yapılıyor tabi kesin bir sonuç 6 Aralık’a kadar mümkün değil. Bu konuda dolardaki düşüsün asgari ücretin belirlenmesinde etkili olacağı konuşuluyor. Bir yandan Türk siyası durumu ve beklenen yerel seçimler tüm bu tartışmaların cevabını vermekte çok fazla etkili olacağı bilinen bir şey.