Piyasalar bu hafta Brexit anlaşması olacak mı olmayacak mı sorularının cevaplarını arıyor. İngiltere başbakanı May ile Brüksel arasında mutabık kalınan Brexit anlaşması İngiltere'de bazı kesimlerce hayal kırıklığı olmuş durumda. Öyle ki bu anlaşmanın İngiltere çıkarlarına uygun olmadığını savunan İngiltere Brexit bakanı Raab ve beraberinde çalışma emeklilik bakanı istifa ettiler. Yine İşçi Partisi de anlaşmayı kesin bir dille reddederken gerekirse erken seçime gidilmesi gerektiğini söylemekte. Durumlar böyle iken sterlinde de 1,30 seviyesi üzerinden 1,27 lere doğru bir geri çekilme hareketi mevcut. İlk etapta May ile Brüksel arasında anlaşma metni konusunda mutabık kalınması ile sterlin değer kazanmıştı ancak yaşanan son gelişmeler bu metnin parlementodan geçme şansının düşük olduğunu gösteriyor. Süreç nasıl ilerleyecek tüm piyasalar buna odaklanmış durumda.

Altın Ne Olur ?

Altın fiyatları da Brexit anlaşmasına yönelik söylemler çerçevesinde hareketini sürdürüyor. Brexit anlaşma metninde mutabık kalınması ile beraber 1,200 dolar seviyesinin altına kadar gerileyen ons altın fiyatı anlaşmanın kabul edilmesinin zor olacağının belli olmasıyla birlikte yükselişe geçti. Şu sıralarda 1,215 dolar seviyelerine kadar yükselmiş durumda.

Altınla beraber Japon Yeni üzerinde de güvenli liman talebi ile alımlar hakim oluyor. Yani riskden kaçan yatırımcılar güvenli liman olarak görülen japon yeni ve ons altında beklemenin daha avantajlı olabileceğini düşünüyor. Özellikle brexit anlaşmasının yapılamaması Fed'in aralık ayında yapacak olduğu faiz toplantısında elini kolunu da bağlayabilir. Bu durumda yine altındaki pozitif seyrin devamını sağlayabilir.

 

Önümüzdeki günlerde Brexitle ilgili gelişmeler altın fiyatlarını etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Belirsizlik ortamlarını seven ons altın oluşabilecek bir kaos ortamında yukarı yönlü hızlı bir yükseliş yaşayabilir aksi halde ise Aralık ayı Fed'in faiz arttırımı baskılarıyla beraber yeniden yönünü aşağı çevirme ihtimali bulunuyor.

Dolar Ne Olur ?

Dolar tl paritesinde hafta başında yaşanan yükseliş hareketi son buldu ve düşüşler hız kazandı. Özellikle dün Abd basınında yer alan Trump'ın Gülen'in iadesine yönelik çalışmalarına ilişkin yansıyanlar dolar tl de çok hızlı bir satışı beraberinde getirdi. Dolar kuru 5,31 seviyesine kadar düştü. Şu sıralarda ise dolar 5,38 seviyelerinden fiyatlanıyor.

Abd basınında çıkan haberlerin net bir kaynağı bulunmuyor ancak bu haber dahi TL nin pozitif bir havaya girmesine neden oldu. Dolar tl paritesinde dün kırılan kritik destek noktası 5,42 seviyesi artık direnç görevi görecektir. Bu seviye altında kalındıkça dolar kurunda geri çekilmeler etkili olabilir. 5,42 seviyesinin yukarı yönlü aşılması ise yeniden dolar pozitif bir görünümün oluşmasına neden olabilir.

Dolar tl paritesindeki fiyatlamalar için görünüm aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Ancak dolar endeksinde yaşanabilecek sert hareketler burada hareketin seyrini değiştirebilir. Bu nedenle anlık piyasa takibi yapmak oldukça önemli olacak. Ayrıca bugün haftalık kapanışlarında yapılacağı piyasalarda ons altın fiyatlarının 5,42 seviyesi altında kapanış yapması önümüzeki hafta için TL pozitif havanın devamı anlamına gelebilecektir.