Kovid-19 pandemisi, küresel piyasaları yoğun bir şekilde etkilemeye devam ediyor.  Gündemi art arda gelen sert düşüşler ve beklenmeyen yükseliş hareketleri belirliyor.

Perşembe günü için bir gündem turu yapacak olursak, ABD piyasalarındaki hareketlilik ilk göze çarpan oluyor. ABD’de her geçen gün artarak yayılan Korona virüsü ülkenin salgında merkez üssü konumuna yerleşmesine neden oldu.  Dolayısıyla, ülkenin sosyo-ekonomik hayatı derin yaralar aldı.

Dün ABD’den önce Mart ayı Perakende Satışlar verisi sonra, Sanayi Üretimi verileri geldi. ABD Mart ayı Perakende Satışlar verisi; %8’lik düşüş beklentisinin altında gerçekleşti ve %8,7 düşüş kaydetti.  ABD Mart ayı Sanayi Üretimi verisi ise, %5,4’lük düşüş ile Ocak 1946'dan bu yana yaşadığı en sert düşüşünü kaydetti. Buna karşılık kapasite kullanım oranı ise, %72,7 olarak son 10 yılın en düşük seviyesine indi. Açıklanan ABD verilerinin hemen ardından küresel risk iştahı tekrar düştü. Dolar gelişen ülke paralarının tamamı karşısında değer kazandı. TL dolar karşısında %1 üzerinde kayıp verdi ve USD/TRY kuru 6,9255 ile oldu. Dolar/TL 6,90 üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Günün bir diğer hareketli geçen cephesi ise petrol cephesi oldu. Son 18 yılın en düşük seviyelerine düşen petrol fiyatları, bugün yükseldi. Brent petrol,  %3,21 artışla 28,58 dolara yükseldi ve kayıplarını geri aldı.

2 Milyonu Geçen korona virüs vakalarının ardından İngiltere ve Avrupa’dan da gün içinde önemli kararlar geldi.  İngiltere Karantinayı Uzatma kararı alırken Almanya kısıtlamaları gevşetmeyi planladığını açıkladı. İsviçre ise, ülke içi ticaret faaliyetlerini yavaş yavaş rahatlatma kararı aldı. Ülkede öncelikle kuaför ve fizyoterapistler gibi kişisel hizmet veren ticarethaneler, açılacak. Bar ve restoranlar gibi daha kitlesel hizmet veren ticarethaneler ise 8 Haziran’da açılacak.

Son olarak, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’nin yaptığı açıklamaları aktarmak istiyoruz. Lagarde, Uluslararası Para ve Finans Komitesi'ne yaptığı açıklamada; "Euro bölgesinde, son anket sonuçları başta olmak üzere açıklanan son ekonomik veriler, daha önce benzeri görülmemiş düşüşler göstermeye başladı ve istihdam piyasalarının hızla bozulmasının yanı sıra Euro bölgesinde üretimde büyük bir daralmaya işaret ediyor" ifadelerini kullandı ve açıkça Euro bölgesi ekonomisinde daralma beklediğini belirtti.