Kovid-19 pandemisinin ekonomi üzerindeki etkileri devam ediyor. Her ne kadar dünyanın önemli ülkeleri ekonomide normalleşme adımları atıyor olsa da pandeminin yarattığı ekonomik tahribattan kısa sürede kurtulabilmek, pek mümkün gibi gözükmüyor. Gündemi art arda gelen sert düşüşler ve yükseliş hareketleri belirliyor.

Perşembe günü için bir gündem turu yapacak olursak, Dolardaki hareketlilik ilk göze çarpan oluyor. Küresel piyasalarda düşen risk iştahı, doların gelişen ülke paralarına karşı değer kazanmasına neden oldu. Bu durumdan dolaylı olarak etkilenen Türk Lirası değer kaybetti. USD/TRY kuru, geçtiğimiz saatlerde 7,25 seviyesine kadar çıkarak tarihinde yeni bir rekor kırdı. Dolar kurunda yaşanan bu ataktan altın fiyatları da nasibini aldı ve rekor tazeledi. Gram altın 395,700 TL, çeyrek altın 646 TL ve Cumhuriyet altını 2 bin 575 TL oldu.

Gündemin bir diğer önemli konusu ise, işsizlik başvurusunda bulunan Amerikalılar oldu. Geçtiğimiz hafta 3 milyon Amerikalının daha ilk işsizlik ödeneğine başvurmuş olması tahmin edilenler arasında yerini aldı.

Gündemin şaşırtan gelişmesi ise, %15’in üzerindeki kayıp beklentisini yıkarak Nisan ayında yıllık bazda %3,5 oranında bir artış paylaşan Çin ihracatı oldu. Ancak bu artış, pamdeminin etkisiyle medikal ürünlerde görülen yüksek talepten dolayı tek seferlik bir artış olarak yorumlandı. Çin ekonomisi hakkında daha gerçekçi bir tabloyu gözler önüne seren veri ise, yıllık bazda %14,2 düşüş yaşayan ithalat verileri oldu.

Hisse senetlerine baktığımızda ise, ABD piyasalarının yüksek açılmaya hazırlandığı net bir şekilde görülüyor. Dow Jones 30 320 puan, S&P 500 %1,5 ve Nasdaq 100 %1,6 yükseldi.

Avrupa içinse gündemi, Avrupa Komisyonu’nun, Çarşamba günü yaptığı açıklamalar belirledi. Yapılan açıklamalarda; Avrupa ülkelerinin covid19’un yayılmasını yavaşlatmak için aldığı katı önlemlerden dolayı Euro Bölgesi ekonomisinin 2020’de %7,4 daralmasının beklendiği belirtildi. Söz konusu daralma ile birlikte işsizlik ve kamu borçlarında da rekor artışların kaydedildiği belirtildi.

 Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…