İç piyasalar, Kurban Bayramı nedeniyle 12:30 'da erken kapanış yaptı. Dolayısıyla iç piyasalardaki tatil havası veri akışını durağanlaştırdı.

Küresel piyasalarda ise, Avrupa’daki veri akışı bakımından bir hareketlilik hakimdi. Türkiye saati ile 10:55’te açıklanan,  Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Tem) verileri, günün önemli verilerinden bir tanesi oldu. Bir önceki dönemde 68K olan Almanya işsizlik oranı değişimi -18K’ya düştü. Beklenti ise,43K olarak açıklanacağı yönünde idi. Günün açıklanan bir diğer önemli verisi ise, Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) oldu. Bir önceki dönemde, -2,0% oranında açıklanan veri, -9,0% olarak açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık -10,1% oranında açıklandı.

Küresel piyasaları hızlandıran diğer veriler ise, ABD’den geldi. İlk olarak ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) açıklandı. Bir önceki dönemde -5,0% oranında açıklanmış olan ABD GSYİH, -34,1% olan beklentinin altında kalarak, -32,9% olarak açıklandı. Hemen ardından açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da günün önemli verilerinden bir tanesi olarak kaydedildi. Bir önceki dönemde 1.422K olan ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 1.434K’ya yükseldi. Beklenti ise, 1.450K olarak açıklanacağı yönünde idi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…