Perşembe günü piyasalarının gündeminde ilk olarak, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları önemli bir yer edindi. Bugün öğlen saatlerinde açıklanan işsizlik başvuruları, 2.100K olarak açıklanacağına dair beklentilere karşılık 2.123K olarak açıklandı. Tüm bu veriler göz önüne alındığında, ABD’de, 2 milyondan fazla kişinin işini kaybettiği dördüncü hafta oldu.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise, Çin tarafından onaylanan Hong Kong güvenlik yasası oldu.  Çin’in Ulusal Halk Kongresi, bu yasayı onaylayarak ABD muhalefetine resmen karşı koydu. Çarşamba günü yapılan açıklamalarda, bu yasanın Hong Kong’un özerkliğini fiilen bitirdiğini söylen ABD hükümeti ise, Çinli şirketlere karşı ABD’nin ek yaptırımlarını yeniden gündeme taşıdı. Haber akışının da etkisiyle Hong Kong Hang Seng endeksi %0,7 daha düşüş yaşadı.

Perşembe gününde ABD borsaları ise, karışık açıldı. Dow Jones 30 90 puan yükselirken Nasdaq 100 %0,4 geriledi.

Petrol fiyatları ise, geçen hafta ABD ham petrol stoklarında görülen artışın da etkisiyle geriledi. ABD ham petrol %1,3 düşüşle 32,37 dolara düştü.  Brent petrol ise, %1,2 artışla 35,03 dolara yükseldi.

Son olarak; ABD Başkanı Donald Trump’ın 'Sosyal medya kararnamesi' büyük ses getirdi. Trump’ın rakipleri olan demokratlara karşı yaptığı bir paylaşımına Twitter’dan yalan bilgi içermesi nedeniyle uyarı gelmesi, gerginliğe neden oldu. Trump, Twitter’ın bu hamlesi üzerine sosyal medya platformlarına resmen savaş ilan etti. Sosyal medyayı daha sıkı denetleme gerekirse de kapatma tehdidinde bulunan Trump’ın, bugün sosyal medya kararnamesini imzalayacağı açıklandı. Tüm bu gelişmelerin üzerine Twitter hisseleri %2,7 düştü. Facebook ise, %1,4 geriledi.