Veri akışı bakımından sakin geçen birkaç günün ardından, bugün piyasalar biraz daha yoğun geçiyor. Özellikle iç piyasalarımız için önemli veriler olan Türkiye Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Tem) ve Gecelik Borçlanma Faizi (Tem)’nin öğle saatlerinde açıklanması günü hızlandırdı. Verilerin detayına baktığımızda; Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Tem)’nın tahmin edildiği gibi 8,25% oranında sabit tutulma kararı alındığını görüyoruz. Hemen ardından açıklanan Gecelik Borçlanma Faizi (Tem)’nin ise, bir önceki dönemde olduğu gibi 6,75% oranında açıklandığı görülüyor.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, küresel piyasalarda günün odak noktası olan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanması oldukça önemli. Açıklanan verilere göre, bir önceki dönemde 1.307K olan işsizlik başvuruları, 1.416K’ya yükseldi. Ekonomistlerin tahmini ise, 1.300K işsizlik başvurusu olacağı yönünde idi. İyileşmenin devam edeceğine dair bu beklenti, ABD hisse piyasalarının güne yükselişle başlamasına da neden oldu. Dow vadeli işlemleri %0,4 ve S&P 500 vadeli işlemleri %0,4, NASDAQ 100 vadeli işlemleri ise %0,9 yükseliş kaydetti.

Öte yandan doların istikrarlı düşüş devam ederken emtialar, bugün de yükselmeye devam etti. Altın 1.900 dolar seviyesine yaklaşırken, gümüş ons başına 23 dolar seviyesini korudu.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforexi takip edin…