Perşembe günü piyasalarının gündeminde, ABD ve Çin ilişkisi önemli bir yer edindi. ABD Başkan’ı Donald Trump’ın pandemi ile ilgili Çin’e yönelik eleştirileri şiddetlendi. Trump, Pekin’i dünya çapında kitlesel bir cinayet işlemekle suçlarken, paylaştığı bir tweet ile de Çin’i, dünyaya acı ve kıyım yaymakla suçladı. Kitleler, Trump’ın sertleşen Çin eleştirilerinin, Kasım ayında gerçekleşecek ABD Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir stratejisi olduğu fikrinde yoğunlaştı. Öte yandan ABD ve Çin arasında geçen yıl yapılan ticaret anlaşmasının bozulmasına yönelik endişeler ve dolaylı olarak piyasalardaki risk algısı artış gösterdi.

Trump’ın sert eleştirilerinden yakın vadede en büyük zararı gören, hisse senetleri oldu. ABD borsaları düşük açıldı. Dow Jones 30 154 puan, S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,6 geriledi.

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ise geçtiğimiz saatlerde açıklanarak Perşembe gününün gündemine oturdu. Başvuruların 2.400K olacağı bekleniyordu. Açıklanan verilere göre İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, 2.438K oldu. Bir önceki dönemdeki işsizlik başvuru ise, 2.687K idi.

Petrol fiyatları ise artışının 6. gününde yükselişini sürdürüyor. Üretim kesintileri ve yükselen talep ile ham petrol bu ay %80 üzerinde artış yaşadı.

Yurt içi piyasalarda ise, 6,75% oranında açıklanan Gecelik Borçlanma Faizi (May) oldukça önemliydi. Bir önceki dönemde açıklanan Gecelik Borçlanma Faizi ise, 7,25% oranında idi.

Son olarak; Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tarafından raporlanan koronavirüs vakaları, son 24 saat içinde 100.000’in üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan son açıklamada bu vaka artış hızı ile pandeminin bitmesinin çok zor olduğu belirtildi. John Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı son veriler ise, tüm dünyada büyük ses getirdi. Verilere göre göre dünya genelinde covid-19 pozitif olan insan sayısı 5 milyona ulaştı. Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı ise,  328.000’in üzerine çıktı.