Perşembe günü piyasalarının gündeminde ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları vardı. Türkiye saati ile 15:30’da açıklanan başvurular, 925K olarak açıklanacağı yönündeki piyasa beklentisinin üzerinde geldi ve 1.106K olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde ise, 971K idi. Öte yandan, geçen hafta yayınlanan Çalışma Bakanlığı’nın verileri, 28 milyon Amerikalının işsizlik yardımından faydalanmaya devam ettiğini bildirdi ve ABD’deki işsizlik krizinin ciddiyetini gözler önüne serdi.

Fed’in Temmuz toplantısının tutanaklarının ardından dolar endeksinde ise, önemli toparlanmalar yaşandı. Dolar endeksi, yeniden 93,000’in üzerine yükseldi ve EUR/USD kuru, 1,1836 dolar seviyesinde işlem gördü. Emtialarda ise, düşüş eğilimi hakimdi. Altın vadeli işlemleri, %1,7 düşüşle 1.934 dolara indi. ABD ham petrol vadeli işlemleri ise, %1,1 düşüşle 42,63 dolara geriledi.

İç piyasalarımız tarafından merakla beklenen Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Ağu) da öğle saatlerinden sonra açıklandı. Merkez Bankası, faiz değiştirmeme kararı aldı ve ekonomistlerin de beklediği gibi bir hafta vadeli repo ihaleleri faizini yüzde 8.25 seviyesinde sabit bıraktı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…