Perşembe günü piyasalarının gündeminde açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları vardı. Bir önceki dönemde, 1.191K olan işsizlik başvuruları 963K ‘ya düştü. Ekonomistlerin beklentisi ise, başvuruların 1.120K olarak açıklanacağı yönünde idi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise, Çarşamba günü konu hakkında yaptığı açıklamasında, Mart ayından bu yana yaşanan bazı iş kayıplarının asla telafi edilmeyebileceğinden korktuğunu belirtti.

ABD hisse senedi piyasaları ise, İşsizlik başvurularının öncesinde hafif düşüşlerle açıldı. Dow 16 puan düştü. S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri de hemen hemen aynı oranlarda kayıplar yaşadı. Öte yandan ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yapılan, yeni teşvik paketi görüşmelerinde, Perşembe gününde de bir ilerleme kaydedilmedi.

Başta ABD cephesinde olmak üzere küresel piyasalarının tamamında Trump’ın vergileri durdurma kararı da, günün ses getiren gelişmelerinden biri oldu. Başkan Donald Trump, seçim öncesinde önemli bir hamle yaparak, Amerikalıların harcamaları üzerindeki baskının vergilerle daha da ağırlaşmasının önüne geçmek için AB malları üzerindeki vergileri yükseltmeme kararı aldı.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde, petrol fiyatlarındaki zayıflama da önemli bir yer edindi. Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’nın 2020 için ortalama talep öngörüsünü düşürmesi ile petrol fiyatları zayıfladı. ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 42,64 dolara, Brent petrol ise, %0,3 kayıpla 45,31 dolara geriledi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…