Perşembe günü piyasalarının gündeminde, dün akşam saatlerinden açıklanan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) faiz kararı vardı. Faizlerde bir değişikliğe gidilmedi ve faizler, %0,25 aralığında sabit bırakıldı. Yapılan açıklamada; komite, ekonominin son gelişmeleri atlattığına ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarına kavuştuğuna inanana kadar hedef aralığını korumayı düşünüyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da piyasanın gündemindeydi. ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları; 1.550K olan beklentiye karşılık 1.542K olarak açıklandı. Bu rakam bir önceki dönemde, 1.897K idi.

Gündemin bir diğer konusu ise, ekonomide başlayan yeniden faaliyetlerin ikinci dalga koronavirüs vakalarını tetikleyebilme ihtimali oldu.  Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) üst düzey yetkililerinden olan Dr. Hans Kluge’nin geçtiğimiz gülerde yaptığı, pandeminin bitmediğine ve ikinci dalga için hazırlıklı olunması gerektiğine dair açıklamalar yeniden hatırlandı. Bunula birlikte; dün Texas’ta pandeminin ortaya çıkışından bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Bu durum ekonomide yeniden açılmaların olumsuz etkilerinden biri olarak görüldü.

Fed’in dünkü olumsuz yorumlarına, pandemide ikinci dalga endişeleri de eklenince ABD borsaları büyük oranda düşüş yaşadı. Dow Jones 30 496 puan düşerken S&P 500 %1,5 ve Nasdaq 100 %1,1 oranında geriledi.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex'i takip edin...