Perşembe günü piyasaları için belirleyici güçte olan, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları açıklandı. Çarşamba günü 62.000 yeni Covid-19 vakası raporlanan ABD’de, geçen hafta ekonomik endişelerin de artmasıyla birlikte işsizlik başvuruları yükselmişti. Yeni rapora göre ise, ABD’de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 1.500,25K’dan 1.437,25K’ya düştü. Bu veriler piyasalarda sınırlı bir toparlanma olduğuna işaret etti.

 İşsizlik başvurularının açıklanmasının beklendiği güne, ABD borsaları karışık açılarak başladı. Dow 97 puan düşerken S&P 500 %0,3 kaybetti. Nasdaq 100 ise, %0,3 kazandı.

Altındaki güçlenme baz metallerde de rekor yükselişleri getirdi. Son 9 yılın en yüksek seviyesini gören altın, %0,3 düşüşle sabitlendi. Dünyanın en önemli iki baz metali olarak kabul edilen bakır ve alüminyum bunu üzerine, deyimi yerindeyse yükseliş rallisi yaptı. Londra piyasalarında alüminyum vadeli işlemleri, yaklaşık olarak 5 ayın en yüksek seviyesine çıkarken bakır vadeli işlemleri de bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…