Bugün, ABD’de yeni teşvik paketi üzerine milletvekillerinin tartışmaları devam ederken, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları paylaşılacak. Ekonomistler, bir önceki dönemde, 1.434 milyon olan başvuruların 1,415 milyona düşmesini bekliyor. Başvuruların bir miktar düşmüş olması beklense de işsizliğin hala son derece yüksek seviyelerde olduğunu söylemek gerekli.

ABD hisse senedi piyasaları ise, Çarşamba gününde Covid-19 sebebiyle gerçekleşen ölümlerin artması  nedeniyle güne karışık açılarak başladı. Dow 12 puan düştü. S&P 500 sakin kaldı. Nasdaq 100 ise, %0,1 geriledi.

Günün piyasaları için merceği Avrupa’ya çevirdiğimizde ise, ilk gözen çarpan Almanya ekonomisindeki toparlanma oluyor.  Türkiye saati ile 09.00’da açıklanan Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Haz) bu  toparlanmanın en önemli göstergelerinden bir tanesi.  Bir önceki dönemde 10,4% olan satışlar, yeni dönemde 10,1%’lik artış tahmininin epey üzerinde gerçekleşerek  %27,9’luk bir rekor artış yaşadı. Ancak geçen yıl ile kıyaslandığında siparişler %11’den düşük kaldı. Bir diğer Avrupa ülkesi olan, İtalya’da ise, endüstriyel üretim %5,1 artış beklentisinin üzerinde gelerek  %8,2’ye yükseldi.

Kıymetli metallerdeki yükseliş ise, bugün de devam etti. Altın, 2.050 doları geçerken gümüş vadeli işlemleri son yedi yılın en yüksek seviyesini gördü ve 28 dolara yaklaştı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…