Perşembe günü piyasalarının gündeminde, ilk olarak ‘ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’ yer aldı. Pandemiden kaynaklı olarak işgücü piyasasında yaşanan çöküşün, toparlanmaya başladığı tahmin ediliyordu. Açıklanan veriler de bu tahmini doğrular nitelikte oldu. ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları için beklenti, 1.800K idi. Açıklanan veri, 1.877K  oldu. ABD’de Mart ayından beri ilk defa işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı 2 milyonun altına düştü. Bir önceki dönemde ise, işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı 2.126K idi.

ABD borsaları ise, güne düşük açılarak başladı. Dow Jones 30 128 puan düşerken S&P 500 %0,5, Nasdaq 100 ise, %0,2 geriledi.

Günün en çok ses getiren gelişmelerinden bir diğeri ise, Almanya hükümetinin pandemi sonrası ülke ekonomisine destek amaçlı sunduğu 130 milyar Euroluk teşvik paketi oldu. İki gün süren görüşmelerin ardından kararlaştırılan paket, Almanya tarihindeki en yüksek bütçeye sahip paket oldu. Başbakan Angela Merkel, bu paketi Alman ekonomisinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır darbeyi almasına neden olan pandemi krizinden çıkabilmek için, bir temel taş olarak nitelendirdi. Merkel konu hakkında yaptığı açıklamada; "Yaşadığımız krize cesaretli bir cevap gerektiriyordu; attığımız bu adımla, içinde bulunduğumuz durumdan çıkabileceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Son olarak petrol fiyatları ise, arz kesintilerinin uzatılması konusunda anlaşılmaması durumunda, arzın artacağına ilişkin endişelerle geriledi. ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,5 düşüşle 36,72 dolara, Brent Petrol ise,  %0,7 kayıpla 39,51 dolara geriledi.