Yıl sonuna yaklaştığımız bugünlerde Fed'in önümüzdeki yıl için faiz arttırım beklentilerini 3 den 2 ye indirmesi, Trump'ın Fed Başkanı hakkındaki söylemleri ve Abd'de hükümetin kapanması gibi durumlar bir araya gelince ons altın güvenli liman talebi görmeye başladı. Dün ki analizimizde bahsettiğimiz 1,274 dolar seviyesi bugün görülmüş oldu. Ons altın tarafında yükselişler devam edecek mi yoksa düşüşler başlar mı merak edilirken ABD Borsalarına gelen satışlar ve Vix endeksinde yaşanan yükselişde altına olan talebi arttıran diğer unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Yurtdışı piyasalarda Noel tatili nedeni ile işlem hacimleri oldukça düşük seyrediyor. Böyle bir ortamda altın yıl başına yeni sürprizler yapar mı diye yatırımcılar tarafından merak edilirken, ons altın grafiği bizlere neler söylüyor gelin bir de o tarafa bakalım isterseniz.

Ons altın fiyatlarında kritik direnç noktamız 1,274 dolar seviyesi olmaya devam ediyor. Bu seviye üzerine çıkılabilirse işin rengi değişebilir. Dünki analizmizde bugün için bu seviyenin görülme ihtimalinin yüksek olduğundan bahsetmiştik. 1274 doların aşılması halinde 1,282 dolar ve sonrasında ise 1,294 dolar seviyelerini takip ediyor olacağız. 1,274 dolar seviyesi aşılır ve üzerinde saatlik kapanışlar yapılabilirse yıl başına 1,300 dolar üzerinde girme ihtimali oluşabilir. Aksi halde bu seviyelerden yaşanabilecek geri çekilmelerde 1,255-1261 dolar aralığı takip ediliyor olacaktır. Ons da düşüşlerin hız kazanması halinde ise 1,240 dolar seviyelerine kadar geri çekilmeler mümkün olabilir.