Abd ve Çin arasındaki ticaretlere ilişkin görüşmeler devam ederken, Çin tarafından gelen ekonomik veriler can sıkıcı olmaya devam ediyor. Ekonominin giderek yavaşladığını gösteren veriler Çin'de hem ithalat hem de ihracatın azaldığını gösterirken ticaret savaşlarının Çin ekonomisine yönelik etkileri gün yüzüne çıkmaya başlıyor gibi duruyor.

Ticaret savaşı endişeleri ile güvenli liman talebi gören ons altın fiyatı Çin'den gelen olumsuz verilerden destek bulurken 1,290 dolar seviyesi civarında fiyatlamalarını sürdürüyor. Ons altın tarafında bu hafta için diğer bir kritik gelişme ise İngiltere'de brexit oylamasının sonucu olacak. Brexit anlaşması onaylanacak mı yoksa parlemento brexit anlaşmasını veto edecek ve sonrasında anlaşmasız bir brexit mi yaşanacak soruları gündemde ki yerini koruyor. Eğer ki anlaşmasız brexit ihtimali artar ise altın tarafında alımlar kuvvetlenebilir ve bu durumda 1,300 dolar psikolojik direnç noktası aşılabilir.

Ons altın grafiğine baktığımızda yükselişlerin devamı halinde takip edeceğimiz ilk direnç bölgesi 1,295 dolar seviyesi olacak. Bunun üzerinde ise 1300 dolar ve 1,307 dolar seviyelerini izliyor olacağız. Ons altında yukarı yönlü hareketlerin devamı için 1,295 dolar üzeri fiyat hareketlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ons altın fiyatlarının bu direnç bölgesini aşamaması halinde aşağıda 1,283 dolar seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün hale gelebilir. Geçtiğimiz haftalarda 1280 doların altına gevşese de hızlı bir şekilde toparlayan altın ons fiyatı için en kritik destek noktası ise 1,266 dolar seviyesi olarak güncelliğini korumaktadır.