Abd Merkez Bankası Fed'in önümüzdeki hafta gerçekleştirecek olduğu faiz toplantısında 25 baz puanlık bir faiz arttırımı yapmasına neredeyse kesin bir gözle bakılıyor. ncak son gelen tarım dışı istihdam verisi ve bazı ekonomik göstergelerin beklenilenin altında kalması Fed'in kararını değiştirir mi sorusu da gündemde yer alıyor. Bir yandan da Trump'ın Fed'in faiz arttırımına karşı olduğunu dillendirmesi Fed Başkanı Powell'ı etkiler mi merak ediliyor.

Fed faizleri arttırsa bile ekonomik verilerin beklentileri karşılayamaması sonra bir söylem değişikliği olur mu, yani Fed faizleri arttırır ama söylemleri güvercinleşir mi sorusunun cevabı da dikkatle takip edilecek. Çünkü böyle bir durumda Fed faiz arttırsa bile piyasalar rahatlayacak ve dolar negatif bir tablo oluşması ihtimali güçlenecektir. Bu durumda en çok ons altın fiyatlarını etkileyecektir.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Ons altın fiyatlarında 1,200 dolar seviyesinin altında başlayan toparlanma hareketi ile beraber bir anda 1,230 dolar seviuyesine doğru sert yükselişler yaşanmıştı. Sonrasında 1,230 dolar üzerinde tutunmayı başaran ons altın fiyatı geçtiğimiz hafta olumsuz açıklanan ve beklentileri karşılamayan Tarım dışı istihdam verisi sonrası 1,250 dolar seviyesini yukarı yönlü zorlamaya başladı. Bugüne geldiğimizde ons altın fiyatlarının 1,245 dolar seviyesinden işlemlerine devam ettiğini görüyoruz. 

Ons altın fiyatlarına grafik eşliğinde teknik göstergelerle beraber bakacak olduğumuzda karşımıza çıkan bazı destek ve direnç noktaları ise şu şekilde.

Ons altın fiyatları şu sıralarda 1,245 dolar sefviyelerinden işlem görüyor. Ons altın tarafında yükselişlerin devam edebilmesi için 1,252 dolar seviyesi oldukça kritik bir bölge. Bu seviye altında kalınması halinde 1,238 dolar ve 1230 dolar seviyelerine doğru geri çekilme hareketleri olası olabilir. Ons altın tarafında görünümün negatife dönmesi için ise 1,215 dolar seviyesinin altına inilmesi gereklidir. Dolar endeksinde  sert bir toparlanma yaşanmadığı takdirde Fed'e kadar 1,215 dolar altında bir fiyatlama olma ihtimali düşük olsa da, Fed faiz toplantısı öncesinde yatırımcıların temkinli olmasında fayda olacaktır.