Altın ons fiyatlarında, Abd'de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrası negatif seyir etkisini sürdürüyor. Hafta başından bu yana 1200 dolar altındaki fiyatlamalarını sürdüren ons altın için yukarı yönlü hareketler 1200 dolar psikolojik direnç noktası altında kalıyor. Bu bölgeyi geçmeyi deneyen ons tarafında satışlar etkisini sürdürürken aşağıda 1185 dolar seviyesi hala en önemli destek konumunda olmayı sürdürüyor.

Bugün Abd'de açıklanacak olan üfe verisi piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Hafta başından bu yana 1190 dolar ile 1200 dolar aralığında fiyatlamalarını sürdüren ons altın paritesi, üfe verileri ile bir tarafa kırılım gerçekleştirebilir.  Verinin iyi gelmesi Abd'de işlerin iyiye gittiğine işaret ederken aynı zamanda Fed'in faiz konusunda elini güçlendirecektir. Bu nedenle olumlu bir veri altın fiyatlarını aşağı yönlü baskılayabilir. Olumsuz gelebilecek bir üfe verisinin ise altın fiyatlarına etkisi nispeten pozitif olacaktır.

Ons Altın Analizi 12.09.2018

Altın ons fiyatları geçtiğimiz hafta cuma günü gelen Abd verileri sonrası 1200 dolar altına düşmüş ve bir daha da 1200 doların üzerine yükselme fırsatı bulamamıştı. Dolar endeksindeki kısmi gevşemeye, euronun ve sterlinin bu hafta içerisinde dolara karşı değer kazanmasına karşın yükselemeyen altın ons fiyatı yatırımcıları da bir miktar tedirgin etmeye başladı.

Altın fiyatları şu sıralarda 1194 seviyesinden işlem görüyor. Altın fiyatlarında kısa vadeli ilk destek noktası 1191 dolar. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 1185 dolar seviyesi takip edeceğimiz bölge olacak. Altın ons fiyatının yukarı yönlü hareketleri bir kaç gündür 1200 dolar altında kalmaya devam ediyor. Grafiklerde incelediğimizde altın fiyatlarında pozitif bir seyrin oluşabilmesi adına 1199 seviyesinin aşılması gerekiyor. Yani altın tarafında 1200 doların aşılması ve üzerinde saatlik kapanışların yapılması gerekiyor. Aksi halde altın tarafında güçsüz seyir etkisini sürdürebilecektir.