Kripto para piyasasında son günlerde ciddi düşüşler göze çarpıyor. Peki ama bu sert düşüşün ardında ne var, bitcoin neden düşüyor, bitcoin nereye kadar düşer, kripto paralar neden düşüyor ve nezaman yükselecek gibi sorular bitcoin ve diğer altcoin yatırımcıları tarafından sorulmaya başlamış durumda. Bu makalemizde bitcoin ve tüm kripto paralarda yaşanan bu düşüş hareketinin nedenlerini tartışmaya karar verdik.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para dünyası, tarihi içerisindeki en güzel yükselişi kuşkusuz ki 2017 yılı sonunda yaşamıştır. Başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para birimi yakaladığı yükselişler ile adlarını duyurmayı başarmış, yatırımcılarının yüzünü oldukça güzel bir şekilde güldürmüştür. 2018 yılı iler beraber herkes bu yükselişin devam edeceğini düşünmekte idi. Oysa olaylar hiç de tahmin edilmeyen boyutlara gelerek bir anda sıralı düşüşler meydana getirdi. Bitcoin, 2017 yılı içerisinde 20,000$ barajını zorlarken şu an da 10,000$ seviyelerinde sürekli olarak seyretmeye çalışıyor. Bununla beraber diğer kripto paralarında değeri her geçen gün düşürek yatırımcılarının kan ağlamasına neden olmuş durumda. Birçok kişi gibi sende kripto paraların neden düşüş gösterdiğini merak ediyorsan yazımızın devamını okumanı öneririm.

 

Mt. Gox’un 400 Milyon Değerindeki Kripto Para Satışı
 

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Sorusuna vereceğimiz ilk yanıt Mt. Gox şirketinin yüklü oranda satışını gerçekleştirdiği kripto paralar ile başlayalım. Bilindiği üzere. Kripto para dünyasının bir zamanlar lideri konumunda yer alan Mt. Gox şirketi 2014 yılında büyük bir siber saldırıya maruz kaldı. Siber hırsızlık şebekesi tarafından yapılan operasyon sonucunda şirketin kasasında bulunan 800 bin adet Bitcoin’in çalındığı ifade edilmişti. Yıllar içerisinde açılan davalar, hak sahibinin istekleri sonucunda şirket batmış, kayyum altında işletmeye el konulmuştu. Şubat ayı içerisinde şirket, hesabında bulunan 36 bin BTC ile 45 milyon değere sahip BCH satışları yaparak alacaklılara ödemeler yaptı. Bu satış, Bitcoin borsalarının bir anda tepe taklak olmasına neden oldu.

 

Şirket tarafından yapılan resmî açıklamada satışların 5 şubat tarihinde yapıldığı dile getirildi. 5 Şubat günü satışlar öncesindeki Bitcoin’in değeri 8,500$ iken satışlar sonrasında 6,000$ seviyelerine kadar geriledi. Bu satış durumundan sonra Bitcoin kendisini toparlayamayarak sallantılı bir şekilde düşmeye ve yükselmeye devam etti. Mt. Gox şirketi, alacak kişi sayısının halen bulunduğunu, mahkeme tarafından ödeme yapılmasına ilişkin bir karar çıkması durumunda Bitcoin satışlarının devam edeceğini dile getirdi.

 

Binance’ye Yapılan Siber Saldırı
 

Şu an için günümüzdeki en güvenilir kripto para borsası Çin menşeili Binance şirket olarak gösterilmektedir. 7 mart günü öğlen saatlerinde bir anda Binance sisteminde kilitlenmeler meydana geldi. Korsanlar, bazı kullanıcılarının hesaplarını ele geçirerek belirledikleri bir altcoin üzerinden milyonlarca dolarlık alım yaptılar. Değeri 1 kuruş dahi olmayan coin’in değeri 1 saat gibi bir sürede 20$’ın üzerine çıktı. Hemen güvenlik önlemleri alan Binance, müşterilerinin mağdur olmaması adına para çekim işlemlerini durdurma kararı aldı. Bir anda piyasalar içerisinde yayılmaya başlanan bu durum, Bitcoin’de düşüşler meydana gelmesine neden oldu. Kripto Paralar Neden Düşüyor? Sorusuna birçok yanıt verilebilir olmasına karşın en somut, en kalıcı hasarı bu 2 olay vermiştir.

kripto paralar nereye kadar düşecek

Sadece bitcoinde değil neredeyse tüm altcoinlerde meydana gelen büyük düşüş yatırımcılarıda endişelendirmiş durumda. Ripple, ethereum, tron, litecoin, neo, monero gibi bir çok coin fiyatıda bu hafta sert düşüşler yaşadı.

Ekonomistler Tarafından Yapılan Bitcoin Aleyhindeki Açıklamalar

Bİtcoin ve diğer altcoinlerde yaşanan düşüşün temel iki sebebini yukarıda paylaşmıştık ancak bu hafta çok gündeme gelen bir ekonomistin sözüde bitcoindeki düşüşte ufakda olsa pay sahibi olmuş olabilir. Peki ama neydi bu ekonomistin sözü ve kimdir bu ekonomist ?

Evet o ekonomist eski IMF Başekonomistlerinden olan Kenneth Rogoff. Söylediği söz ise çok dikkat çekiciydi;  ' Bitcoin'in 10 yıl içinde 100 dolara düşme ihtimali,100 bin dolar olma ihtimalinden çok daha fazla ' dedi ve ekledi  'Temelde bakıldığında bitcoin, kara para aklama ve vergi kaçırma dışında bir işlem aracı olarak çok az kullanılıyor .'

Ayrıca Rogoff, ülkelerin kripto paralar ile ilgili regülasyonlarının koin fiyatlarındaki düşüşü tetikleyeceğini ancak küresel anlamda regülasyonlar gerçekleşmesinin zaman alacağını söyledi.  Bitcoin ve diğer altcoinler hakkında küresel çapta önlemlere ihtiyaç olduğunu belirten Kenneth Rogoff  "Eğer ABD ve Çin bu konuda önlem alır Japonya önlem almazsa insanlar bu kez Japonya üzerinden kara para aklamaya devam eder" yorumunu yaptı.

Peki Bitcoin'de Düşüş Devam Eder Mi ?

Bitcoin dün 8,300 dolar seviyesini görünce yatırımcılar ve merak dolayısı ile takip edenler tarafından acaba yeni bir yıl dibi gelir mi ? 5000 dolara ya da 4000 dolara ya da hakkatende balon patladı da 1000 dolar altına mı inilecek gibi sorular kafaları kurcalamaya başlamıştı. Bugüne baktığımızda 8,300 dolar seviyesinden gelen tepki alımları ile birlikte yeniden 9000 dolar seviyesi üzerine atmış hatta şuanda 9,500 seviyesine kadar yükselmiş bir bitcoin fiyatı gözlemliyoruz. Diğer kripto para çeşitlerinde de benzer oranlarda artışlar söz konusu. 

Bitcoin ve diğer kripto paralardaki düşüşün devamını kestirmek  oldukça güç görünüyor. Ekonomistlerin çoğu bitcoinde en azından bir düzeltme beklerken bir kısmı ise bitcoinin yakın zamanda yeniden yükselişe geçeceğini burguluyor. Bitcoin yatırımcılarına ve bitcoin almak isteyen yatırımcılara tavsiyemiz piyasa takibini dikkatli yapmaları ve anlık bitcoin ve kripto para haberlerini takip etmeleri olacaktır. Kripto para ve bitcoin fiyatlarına etki edebilecek haberlere sitemizden kripto para haberleri içesinden ulaşabilirsiniz.