Geçtiğimiz hafta, madencilik işlemleri için gereken enerji miktarının iklim değişikliğine olumsuz etkileyebileceği haberinin üzerine Bitcoin ve diğer kripto paralar ani bir düşüşe geçmişti. Bilindiği üzere kripto para kazanma yollarından biri madenciliktir. Bu sanal ortamda yapılan madencilik sayesinde harcanan büyük bir enerji olduğu ortada. Bu kadar çok enerji kullanılmasının nedeni, blockchain algoritmasının işleyiş şekillerinden biri olan Proof of Work sistemine göre, kullanıcılar yeni blok yani coin oluşturabilmek için verilen kamaşık matematiksel işlemleri çözmek durumundaır. Bu işlemlerin çözülme hızı ise kullanılan ekipmana ve kullanıcı sayısına bağlıdır. Kullanıcı sayısı ve talep edilen coin sayısı arttıkça, harcanan enerji miktarı da artmaktadır. Yeni yapılan araştırmalara göre, kullanılan bu enerji iklim değişikliğini kötü etkilemekte. Bu haberin ardından piyasanın %49’unu oluşturan Bitcoin’in piyasa değeri 6, 274 dolara geriledi.

Piyasa hacmi en fazla olan 100 kripto paranın 92’sinde gerçekleşen düşüş nedeniyle kripto para piyasasının hacmi 220 milyar 369 milyon $ olarak gerçekleşti.

Bu gelişmenin hemen ertesi günü ise kripto para piyasası dalgalı işleyişine devam etti ve ilk 10 kripto para biriminden yarısının değeri arttı. Toplamda 1,801 adet kripto para birimi bulunan kripto para piyasasının belirleyicisi kabul edilen Bitcoin % 1.92’lik bir artışla 6,478 dolara yükseldi.