Katar; 2019 Ocak ayı itibarıyla 1961'den beri üyesi olduğu OPEC'ten (Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği) ayrılma kararı aldığını duyurdu. Enerji ekonomisinde büyük bir şaşkınlığa yol açan bu kararın nedenini Katar enerji bakanı Saad el-Kaabi dün düzenlediği basın toplantısında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretimine odaklanmak amacıyla OPEC üyeliğinden ayrılmak istediklerini söyledi. Bu açıklama ile Kaabi ,Katar’ın OPEC’ten ayrılışının siyasi bir gerekçeye dayanmadığına işaret etti.

Fakat analistler tarafından bu kararın arkasında yatan esas nedenin LNG üretiminden çok Katar'ın başta Suudi Arabistan olmak üzere bölgedeki bir dizi ülke ile yaşadığı diplomatik kriz olduğu yorumu yapılıyor.

Yine analistler ve uzmanlar, Katar'ın çok büyük bir üretici olmamasından dolayı alınan bu kararının OPEC'in karar mekanizmaları ya da petrol piyasasında doğrudan bir etkiye yol açmayacağını belirtiyor. Ancak Katar’ın bu kararının diğer üyeler üzerinde psikolojik etkiler yaratabileceği tartışmaları da aktif bir şekilde sürüyor.

Cezayir eski Enerji Bakanı ve OPEC'in eski Başkanı Şekip Halil’in "Bu karar, Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz yıl boyunca kararları tek başına almasının ardından, diğer ülkeler için de örnek teşkil edebilir" dediği açıklaması bu öngörüyü haklı çıkarır nitelikte.

Enerji piyasasında sürekli değişen dengelerin bu karar ile nasıl etkileneceği tartışması bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

Öte yandan kamuoyunda OPEC ile ilgili artan bir merak söz konusu. Bu merakı gidermek adına kısa bir OPEC tanımlaması haberimizin sonuç kısmını oluşturacak.

OPEC NEDİR?

Petrol ihraç eden ülkelerin bir araya gelerek ham petrol ve ihraç fiyatları konusunda ortak hareket etmeyi amaçladıkları 1960 yılında kurulan örgüttür. Üyeleri; Cezayir, Irak, Endonezya, İran, Kuveyt, Libya, Nijerya, Katar, Suudi Arabistan, Bae ve Venezuela'dır. En yüksek kota 8 milyon varille Suudi Arabistan'a ait olup onu 3,5 milyon varil ile İran onu izlemekte ve daha sonra 2 milyon varil ile Venezuela, Bae ve Nijerya gelmektedir.