İngiltere’nin AB'den Ayrılış Süreci ‘Brexit’
 

İngiltere AB Büyükelçisi olan Tim Barrow hazırlanan mektubu AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a teslim etti. İngiltere'nin Avrupa birliğinden ayrılma süreci yani brexit süreci bu mektup ile resmen başlatılmış olundu.

AB tarafından Lizbon Antlaşması’nın 50. Maddesine göre hazırlanmış olan altı sayfadan oluşan ihbar mektubu dün gece imzalanarak bu şekilde Brüksel'e gönderildi.

Hazırlanan ihbar mektubu sayesinde başlatılan süreç ile İngiltere AB'den ayrılıyor ve artık Avrupa birliğine bağlı olmayacak. Britanya halkının iradesine göre vermiş olduğu karar ile AB'den ayrılık süreci başlatılmış oldu.

 

Brexit Ayrılık Süreci Sonucu Ne Olacak?
 

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılış süreci sonucunda ülkenin durumu ne olacak sorusu kafalardaki en önemli soru işaretlerinden birisi olarak cevap bekliyor. Bu konuda yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre bilinmeyene doğru bir adım attıkları ve geri dönüşü olmadığı konuşuluyor.

İhbar mektubu ile AB de brexit şoku yaşanıyor. May tarafından yapılan açıklamada verilen karar ile alınan bu yolda geri dönüş olmadığı ve Britanya'nın ABD'yi alınan bu karar sonucunda terk ettiği açıkça belirtiliyor. Bu süreç sonucunda kendi yasalarını hazırlayacaklarını ve kendi ülkeleri için önemli olan konularda kontrolün kendileri tarafından verileceğini belirtti.

May yapmış olduğu açıklamada ellerine geçen bu fırsatı ile çocuklarının ve torunlarının ileriki dönemlerde gurur duyacağı ve daha güçlü bir şekilde yol alacağı adil bir Britanya oluşturmak için kullanacaklarını sözlerine ekledi.