Hisse Senedi Komisyon Oranları

Merhaba arkadaşlar, bugün hisse senedi komisyon oranlarını detaylıca bir inceleyelim birlikte dedim. Aslına bakarsanız hep Google da aratırken bu konuyu hisse senetleri komisyon oranları diye aratırız ancak işin aslı aracı kurum komisyon oranları demek doğru olur diye düşünüyorum. Çünkü hisse senedi alırken veya satarken senedini alıp samış olduğunuz şirket  sizden komisyon almamaktadır. Sizden komisyon alan üzerinden işlem yapmakta olduğunuz aracı kurum veya bankadır. Bu nedenle hisse senedi alım satımında banka komisyon oranları ve aracı kurum komisyon oranlarını detaylıca bir değerlendirelim bakalım.

Öncelikle hisse senedi komisyon oranları dediğimiz olay nedir buna bir bakacak olur isek; Hisse senedi komisyon oranını şu şekilde açıklayabiliriz. Herhangi bir şirketin senedini almak istediğimizde bir aracıya ihtiyaç duyarız bu aracı kimi zaman bankalar kimi zaman ise hisse senedi alım satımına zemin hazırlayan aracı kurumlar olmaktadır. Bu aracı kurumlara veya bankalara kendimiz karar verebiliriz. Yani hiç bir şirket benim hisse senedimi almak için şu kurumdan hesap açmanız lazım dememektedir. Bu durumda yatırımcılar olarak bizler istediğimiz banka veya aracı kurumu seçmekte özgür bırakılmışızdır. Peki ama neye göre hesap açacağımız kuruma karar vereceğiz ? Aracı kurumu seçerken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir dilerseniz bunlara bir bakalım.

Aracı kurum seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 

 • Seçecek olduğumuz kurum Spk’nın listesinde yer alan lisanslı bir kurum olmalıdır.

 

 • Hisse senedi alım satımı yapacak olduğumuz kurumun bize sunacak olduğumuz komisyon oranları dikkate alınmalıdır.

 

 • Alım satım işlemlerimizi daha rahat gerçekleştirebilmek adına aracı kurum veya bankanın bizlere derinlikli hisse ekranı sunup sunmadığı dikkate alınmalıdır.

 

 • Firma hakkında diğer yatırımcıların sosyal medya ve forum sitelerinde iyi yorumlar mı var yoksa kötü mü anılmış bu da dikkate alınması gereken etkenlerden bir tanesidir.

 

 • Firmanın güvenilirliği dikkate alınmalıdır.

 

 • Kurumun bizlere sunmuş olduğu kredili işlem limiti ve kredili işleme izin verilen hisse senetleri dikkate alınmalıdır.

Şimdi arkadaşlar burada sondan başlayacak olursak firmanın kredili işlem limiti dikkate alınmalıdır ve bu kredili işleme konu olan hisse senetleri listesi dikkate alınmalıdır konusu aslına bakarsanız oldukça önemlidir. Her ne kadar kredili işlem yapmayacağım diye düşünüyor olsanız dahi zaman zaman kredili işlem yapmak isteyebilir kredi limitiniz olmaz ise bu limiti kullanamayabilirsiniz. Aynı şekilde kredili limiti tanımlı olsa dahi almayı düşündüğünüz hisse senedinde firmanın özel olarak kredi kısıtlaması olabilir bu nedenle dilediğiniz işlemi yapmaktan mahrum kalmış olabilirsiniz. Ve bu durumda sinir bozucu bir durumdur. Farklı bir aracı kurumun izin verdiği hisse senedine sizin aracı kurumunuz izin vermiyor olur ise firma değiştirmeyi dahi düşünebilirsiniz ki zamanında ben de sırf bu nedenle kurum değiştirmiştim.

Firmanın güvenilirliği dikkate alınmalı derken burada zaten Spk lisanslı olan kurumlarda paramızın güvenliği açısından takasbank sebebi ile bir sakınca olmasa da firmanın işleyişi, yatırım danışmanlarının size karşı tutumu aynı şekilde müşteri temsilcilerinin ilgisi firmanın güvenilirliği açısından önemli detaylardır.

Hisse senedi yatırım hesabı açacak olduğunuz firmayı seçerken sosyal medya ve forum sitelerinde yapılan yorumları takip etmenizde oldukça önemlidir. Çünkü burada diğer yatırımcıların firmalar ile ilgili yaşadığı problemleri ve şikayetleri veya firmalar ile ilgili yazılmış olan olumlu yorumları değerlendirme şansınız olabilir. Bu şekilde hakkında fazla şikayet sayısı bulunmayan aracı kurum hesap açmak için daha makbul görünmektedir.

Gelelim derinlikli ekran konusuna, derinlikli ekran kullanımı borsada işlem yapanlar için oldukça önemli bir detaydır. Öyle ki yatırım yapacak olduğunuz hisselerin kademelerinde alım veya satım tarafında kaç lot işlem var. Bu işlemler hangi firmalar tarafından yapılmış gibi detayları takas analizlerinden de görerek kendi değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bu tür programların teknik analiz öğrenmenize de katkıları oldukça yüksektir. Genellikle fx plus ve matriks programları ile sunulan derinlik bilgisi sizlere hisse senetlerinin grafiklerini çeşitli indikatörler aracılığı ile inceleyerek analiz yapmanıza olanak tanımaktadır. Bu derinlik ekranları firmalarada belirli bir maliyet oluşturduğundan sizlere belli bir ücret karşılığında verilebileceği gibi daha çok belirli bir komisyon oranına ulaştığınızda firma tarafından sizlere ücretsiz verileceği söylenir. Bu şekilde işlem hacmi yapan yatırımcılar için ücretsiz olarak derinlikli ekran temini yapmaları oldukça mantıklı olacaktır.

 

Hesap açacak olduğumuz kurum Spk lisanslı ve spk nın sayfasında yer alan kurumlardan biri olmalıdır ki zaten bu kurumlar dışında herhangi bir kurumdan hesap açıp para yatırırsanız hesap açtığınızı zannetmış olursunuz çünkü Spk tarafından yetkilendirilen bir kurum olmadıktan sonra hiç bir kurum hisse senedi alım satımı yaptıramaz.

Yatırım hesabı açmayı istediğimiz firmanın bizlere sunmuş olacağı komisyon oranları hesap açmamızdaki en büyük etkenlerden biri olacaktır şüphesiz. Birden fazla hatta onlarca firmanın bulunduğu ortamda rekabette kaçınılmaz oluyor elbette. Yani hem bankaların yatırım kuruluşları hem de aracı kurumlar yatırımcıları kendi bünyelerinde hesap açımı yapmaya ikna etmeleri için sunmuş oldukları avantajlı komisyon oranları burada başrolü oynamakta diyebiliriz.

Ülkemizde borsa komisyon oranları kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir. Öyle ki genellikle bankalarda 1000 de 1 olan komisyon oranı aracı kurumlarda ortalama olarak 10 binde 7 gibi ifade edilebilir. Tabi bunlar içerisinde yüzde 1 komisyon alanda bulabilirsiniz, 1000 de 1 komisyon alanda 10.000 de 1 de komisyonla işlem yapma fırsatı sunan kurum bulunabilmektedir. Dilerseniz bazı firmaların komisyon oranlarını paylaşalım ancak burada dikkat edilmesi gereken x bankası veya aracı kurumu bir müşterisine 10 binde 7 komsyon oranı sunarken bir başka yatırımcısına 10 bin de 3 komisyon oranı sunabilmektedir. O nedenle burada paylaşacağımız komisyon oranları net olmayacaktır ve genel bilgilendirme amaçlı olacaktır. Siz hesap açmayı düşündüğünüz firmayı bizzat arayıp yatırım miktarınız ve işlem hacminize göre ve extra olarak ekran talebinizin olup olmaması durumuna göre teklif alabilirsiniz.

 

Aracı Kurum ve Bankaların Hisse Alım - Satım Komisyon Oranları

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

Komisyon Oranı 10     binde   4

Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler A.Ş 

Komisyon Oranı10 binde 1

Alb Menkul Değerler A.Ş.

Komisyon Oranı10   binde   2


Deniz Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı  binde   1


Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Komisyon Oranı   binde   1,5


Garanti Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı   binde   1,40


Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Firma yetkilisinden bilgi alınız


Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


 Komisyon Oranı  binde 1,40


Integral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı10   binde   5

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Komisyon Oranı10 binde 4 


İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı Binde   1,8


Marbaş Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   4


Noor Capital Market Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   5


Osmanlı Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   4,95


Piramit Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   5


Sanko Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   7


Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı  binde   1,20


Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   3


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı   binde   1,4


Yapı Kredi Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı  binde   1,6


Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı 10   binde   7


Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı binde   1,2


Işık   Menkul Değerler A.Ş.


Komisyon Oranı10   binde   5


Bu şekilde sıralanabileceği gibi bu firmaların farklı oranlarla yatırımcılarına sunmuş oldukları komisyon skalaları da mevcut olabilir. Bu nedenle firmaları arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Örnek verecek olursak burada gedik yatırımda hesap açacak olan bir yatırımcıya gedik yatırım müşteri temsilcisi yatırılacak olan miktar ve aylık işlem hacmine göre 10 binde 7 lik bir komisyon oranı sunabileceği gibi 10 binde 3 lük bir komisyon oranı da sunabilmektedir. Bu nedenle burada paylaştığımız oranlar tam anlamı ile gerçek oranları yansıtmayabilir. Bir diğer husus ise bankalar farklı adlar altında yatırımcılarından farklı gider ücretleri de tahsil edebilmektedir. Hesap işletim ücreti, hesap saklama ücreti vb adlar altında hesapda kesintiler yapan kurumlarda vardır. Bunlara hesap açılışında dikkat etmek gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise ekran olayıdır arkadaşlar. Fxplus, Matriks gibi ücretli veri dağıtımı ekranları firmalar tarafından toplu alındığı için normal başvuruların daha alt fiyatında alım yapılabilir ve bu ekranlar müşterilere belirli şartlar ile sunulmaktadır. Nedir bu belirlenen şartlar, örneğin bir firma 5 kademeye kadar derinlikli ekran için sizden 200 liralık işlem hacmi yapmaızı talep ederken bir diğer firma 300 liralık işlem hacmi talep edebilir böyle durumlarda komisyon oranlarının düşük veya yüksek olması ile buradaki istenen hacim oranının birbiriyle orantılı olmasına dikkat etmek gerekir. Yoksa daha düşük komisyon ücreti veriyorum derken daha fazla işlem yapmanız gerekebilir ya da komisyon ücretini bırakamazsanız tarafınızdan 70 lira ile 150 lira arasında sunulacak ekrana göre sizden veri ekranı kesintisi yapılabilir. 

Fx Plus ve Matriks Nedir Ne İşe Yarar ?

Arkadaşlar bu iki ekranı da ayrı ayrı açıklamak yerine tek başlıkda açıklamamız daha doğru olacaktır. Çünkü ikisi de benzer işlevler içermektedir. ve benzer görevlerin yapılabilmesini sağlamaktadırlar. Nedir bu görevler ?

 • Hisse senetlerinin derinlikli ekranlarını takip edebilirsiniz.
 • Hisse senetleri hakkında kapa düşen bilgileri anında izleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir hisse senedi ve ekonomi piyasalarına yönelik açıklamaları canlı olarak takip ederek piyasa hakkında öngörüye sahip olabilirsiniz.
 • Ayrıntılı grafik analiz inceleme seçenekleri ile kendi analizlerinizi oluşturabilirsiniz.
 • Grafiklerde sunulan fibonacci,macd,rsı,momentum ve benzeri bir çok indikatör ile siz de indikatörlerin hisse senetleri için neler söylediğini kimseye muhtaç olmadan öğrenebilirsiniz.
 • Takas analizlerini izleyerek hangi hisse senedini hangi firma almış öğrenebilir buna göre yatırımlarınıza yön verebilirsiniz. ( Yani bir hisse senedini yabancılar mı almış yerliler mi yoksa bazı spekulasyonlara maruz kalan metro , mepet gibi hisse senetlerinde metro yatırım hisse alımı yapmış mı yoksa satım mı yapmış bunları anlık takip ederek diğer yatırımcıların göremedikleri detayları görüp öngörülerinizi ona göre gerçekleştirebilirsiniz. )

Fx Plus , Matriks ve benzeri ekranlar direkt olarak firma tarafından da belirli bir ücret karşılığında yatırımcılara sunulmaktadır. Bu ekranlar ile ayrıca ekonomik verileri canlı olarak izleyebilir, Fed açıklamaları, Draghi açıklamaları gibi özellikle forex piyasalarına yön veren açıklamalara Türkçe olarak ulaşabilirsiniz. Forex yatırımcılarınında oldukça işine yarayan bu programlar bir çok yatırımcı tarafından anlaşmalı aracı kurumda yapılan komisyon ücretleri karşılığında ücretsiz olarak temin edilmektedir.

Not:  Burada yer alan o bilgiler güncelliğini yitirmiş ya da değişmiş olabilir. Lütfen söz konusu firmalardan bilgileri teyit ediniz.