Nisan Ayı’nın ilk haftasında da dünya, korona virüse karşı zorlu mücadelesini sürdürdü. Bugünde mücadele hız kesmeden devam ediyor ve sosyo-ekonomik tüm imkan ve şartlar bu mücadele için kullanılıyor. Elbette bu mücadele ortamının yarattığı güvensizlik ekonomi başta olmak üzere tüm yapılarda fazlasıyla hissediliyor. Devletler bir yandan da bu güvensizlik hissiyle mücadele ederek belirli önlemler ve yaptırımlar uyguluyor.  Peki, bu hafta bizleri neler bekliyor? Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım…

İlk olarak merceğimizi İngiltere’ye çevirelim. Salı günü açıklanması beklenen, İngiliz işçilerin mal ve hizmet üretimindeki işgücü verimliliğinin değişimini ölçen, ‘İşgücü Verimliliği (4. Çeyrek)’ endeksi Sterlin için oldukça önemli. Endeks bir önceki dönemde, 0,1% idi. Dünyanın tamamında artan işsizlik ve belirli hizmet gruplarının dışında kalan iş güçlerinde yaşanan belirsizliklerle bu oranın daha da düşeceği bekleniyor.

Sterlin için bir diğer önemli beklenti ise, Halifax Konut Fiyat Endeksi (Aylık). Endeks için beklenti 0,1% oranında iken bu oran bir önceki dönemde 0,3% idi.

Ancak Sterlin için, bu hafta içinde en yoğun geçecek gün Perşembe günü olacak. Perşembe günü açıklanması beklenen önemli endeksler içinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık), Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık), Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ), İmalat Üretimi (Aylık) (Şub ) ve Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi var. Bu endekslere sırasıyla baktığımızda Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)’da beklenti 1,1% oranında iken bir önceki dönemde açıklanan oran 0,6% idi. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık), endeksinde ise,  bir önceki dönemde açıklanan oran 0,0% oranında idi. Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ) endeksi verileri içinse beklenti  0,1% oranın bir önceki dönemde açıklanan veri ise, -0,1% idi.  Yine Perşembe günü açıklanması beklenen önemli endekslerden İmalat Üretimi (Aylık) (Şub ) için, beklenti 0,1% oranında. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 0,2% oranında idi. Son olarak, Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi için bir önceki dönemde açıklanan veriye baktığımızda, 0,0% oranında olduğunu görüyoruz.

Dolar kuru için önemli beklentilere baktığımızda ise, Çarşamba günü açıklanması beklenen Ham Petrol Stokları dikkat çekiyor. Enflasyon ve diğer ekonomik güçlerde etkisi olabilecek Ham Petrol Stokları bir önceki dönemde 13,834M idi. Dolar kuru için, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Mar) de oldukça önemli. Endeks için beklenti  -0,3% oranında iken bir önceki dönemde -0,6% idi. Yine dolar kurunda belirleyici olacağı düşünülen  endekslerden Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) için beklenti, 0,1% oranında. Endeks bir önceki dönemde ise 0,2% idi.

Euro kurundu etki edebilecek beklentilerin başında ise, Salı günü açıklanması beklenen Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ) geliyor. Endek için beklenti  -0,9%               oranında. Bu veri bir önceki dönemde ise, 3,0% idi. Almanya Ticaret Dengesi (Şub )verileri de Euro kuru için önemli gözüküyor. Endek için beklenti, 17,5B oranda iken bir önceki dönemde açıklanan veri 18,5B idi. Euro kuru için haftanın en önemli gelişmelerinden bir tanesi ise, Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması olacak.

Türk lirası içinse, Cuma günü açıklanması beklenen Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Oca) oldukça önemli.  Veri bir önceki dönemde 13,7% oranında idi. Yine TL için önemli bir diğer endeks ise, Hazine Nakit Dengesi (Mar). Endeks bir önceki dönemde  -8,970B idi.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin….