Korona virüs salgını nedeniyle küresel anlamda zor bir sınavın verildiği bu haftada, ekonomik gelişmeler dünyanın kaderi için her zamankinden de büyük belirleyicilikteydi. Bu nedenle hafta içi boyunca yaşanan tüm gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılması büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda gelişmeleri sırayı inceleyeceğiz.

İlk olarak pazartesi günü açıklanan ABD - 3 Aylık Hazine Bonosu İhalesi özellikle dolar kuru için büyük önem arz ediyordu. Önceki 3 Aylık Hazine Bonosu İhalesi 0,290% oranında idi. Yeni açıklanan ise 0,000% oranında. Bunun yanında Amerikan doları, Pazartesi günü boyunca diğer majör dövizler karşısında sakin bir seyir izledi. Euro ise dolara kıyasla daha hareketliydi. Euro günü 0,2% artışla 1,0582 seviyesinde tamamladı. İngiliz sterlini ise dolar karşısında 0,3% düşüşle 1,2428 seviyesine gerilerken Euro karşısında 0,3% artışla 0,8515 seviyesine yükselerek değer kazandı.

Salı gününde ise, Euro kurunda etkili olacak en önemli gelişmelerden bir tanesi açıklanan Fransa - İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi oldu. Endekse göre, Beklenti 40,0 iken açıklanan 42,9 oldu. Bir önceki dönemde ise 49,8 idi. Yine Euro kurunda etkili olan bir diğer gelişme de Almanya - İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi oldu. Almanya - İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi 45,7 olarak açıklandı. Beklenti ise 39,6 idi. Bir önceki döneme bakacak olursak bu oran 48,0 olarak belirlenmişti. Salı günü dolar kurunda etki yaratacağı tahmin edilen gelişme ise açıklanan ABD - Yeni Konut Satışları oldu. ABD Yeni Konut Satışları, beklenti 750K iken 765K olarak açıklandı. Bu rakam bir önceki dönemde 800K idi.

Salı günün piyasalar için önemli gelişmelerinden biri ise,  Donald Trump’ın Fox News'ta saat 14.00'te gerçekleşen konuşmasıydı. Trump konuşması öncesinde dolar endeksi 101,10 puan ile sakin seyretti. Petrol fiyatları ise ABD'den gelecek haftalık ham petrol ve rafine ürün stoklarının öncesinde değer kaybetti. ABD merkezli ham petrol 0,2% düşüşle 53,95 dolara gerilerken Brent petrol 10 sent düşüşle 56,32 dolara geriledi.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, günün bilinmesi gereken gelişmelerinin başında, açıklanan Birleşik Krallık Tüketici Fiyat Endeksi vardı. Bir önceki dönem -0,3% oranında olan endeks büyük bir yükseliş ile 0,4% oranında geldi. Beklenti is, 0,3% idi.

 Dolar kurunda ise, açıklanan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri -0,6% oranında geldi. Beklenen -0,4% iken bir önceki dönemde 0,6% idi.

Tüm bunlarla birlikte, son günlerin önemli alternatif para birimi olan dijital paralardan Bitcoin Cash, %502ye yakın yükseliş gösterdi ve yatırımcısının bu zor günlerde sevinmesini sağladı.

Perşembe günü ise, ekonomik anlamda haftanın en hızlı günüydü. Gün, G20 liderlerinin Covid-19 konusunda alınacak önlemleri tartıştıkları telekonferans ile başladı. Liderler özellikle Covid-19’un ekonomide yaşattığı güvensiz ortam konusunda birlik mesajları verdi.

Perşembe gününe damgasını vuransa rekor kıran ABD İlk İşsizlik Başvuruları oldu. İlk defa işsizlik başvurusu yapan Amerikalı sayısı geçtiğimiz hafta 281.000 iken, Korona virüs salgınının yol açtığı işten çıkarılma dalgası ile 3,28 milyona ulaştı.

Perşembe gününde Türkiye piyasalarına baktığımızda ise, Borsa İstanbul Endeksi, günü kazançlı kapattı. Borsa İstanbul Endeksi, günü yüzde 2.77 artışla 91 bin 528 puanda tamamladı.

Cuma gününe geldiğimizde ise, açıklanan Türkiye Ekonomik Güven Endeksi günün önemli gelişmelerinden oldu. Endekse göre; bir önceki dönemde 97,50 olan Türkiye Ekonomik Güven Endeksi 91,80’e geriledi.

Fransa Tüketici Güveni ise,  beklenenden yüksek geldi. Beklenti, 92 iken açıklanan 103 oldu. Cuma gününe damga vuran bir diğer gelişme de İngiltere Başbakanı'nın corona virüsüne yakalanma haberi oldu.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilme için, hisseforex’i takip edin….