Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 8-13 Haziran günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Piyasalar yeni haftaya, Japonya’nın açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) verileri ile giriş yaptı. Bir önceki dönemde -0,9% oranında açıklanan veri, yeni dönemde -0,6% olarak açıklandı. Beklenti ise, -0,5% idi. Pazartesi gününde açıklanan bir diğer önemli veri ise, Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Mar) verileri oldu. Özellikle Avrupa Bölgesi ekonomisi için önemli bir gösterge olan, Almanya Sanayi Üretimi verisi,-7,5% oranında açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık  -17,9% olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde 0,3% idi.

Salı günü piyasalarının gündeminde ise; Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu'nun(NBER) yayınladığı son veriler vardı. Verilere göre; ABD Şubat ayında resmen resesyona girdi. Ekonomistlere göre, bu isimlendirme büyük bir sürpriz değildi. Çünkü; ABD’nin açıklanan GSYH verileri, söz konusu durumun sinyallerini vermişti. Günün bir diğer gündemi de, Dünya Bankası’nın Küresel Ekonomik Tahminler raporunun açıklanması oldu. Rapora göre; 2020 yılında, koronavirüs nedeniyle küresel ekonomik üretimin %5,2 küçüleceği tahmin edildi. Bununla birlikte gelişmiş ekonomilerin %7,0 oranında küçülmesi beklenirken gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin %2,5 daralacağı tahmin edildi.

Çarşamba günü piyasaları içinse, ABD Mayıs ayı TÜFE verilerinin yayınlanması önemliydi. ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May), -0,1% olan beklentiyi karşıladı ve -0,1% olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan endeks ise, -0,4% idi. Dolayısıyla ABD’de enflasyonu, Nisan ayına göre bir miktar iyileşme kaydetti.

Çarşamba gününde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Kuruluşu (OECD)’nun, pandeminin küresel ekonomiye etkilerini konu aldığı raporunu revize etmesi ise, piyasada soğuk rüzgarlar estirdi. Küresel ekonominin; savaş zamanları hariç son yüz yıl içinde yaşadığı, en kötü resesyonunun nedeninin Covid-19 pandemisi olarak gösterildiği raporda; “ekonomik etkiler her yerde korkunç” denildi. OECD, 2020’de küresel büyümenin ise, %7,6 oranında küçüleceğini tahmin etti. Bu oran, ikinci dalga Covid-19 enfeksiyonlarına rastlanmadığı taktirde ise, %6 olarak bekleniyor.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde, Çarşamba günü akşam saatlerinden açıklanan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) faiz kararı vardı. Faizlerde bir değişikliğe gidilmedi ve faizler, %0,25 aralığında sabit bırakıldı. Yapılan açıklamada; komite, ekonominin son gelişmeleri atlattığına ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarına kavuştuğuna inanana kadar hedef aralığını korumayı düşünüyor” ifadeleri kullanıldı. Açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da piyasanın gündemindeydi. ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları; 1.550K olan beklentiye karşılık 1.542K olarak açıklandı. Bu rakam bir önceki dönemde, 1.897K idi.

Haftanın son işlem gününde ise, İngiltere piyasalarındaki hareketlilik dikkat çekti. İlk olarak İngiltere GSYİH (Aylık) verileri açıklandı. Bir önceki dönemde, -5,8% oranında gelen veriler bu kez -20,4% olarak açıklandı. Beklenti ise, -18,7% oranında açıklanacağı yönünde idi. İngiltere ekonomisi için önemli bir gösterge olan İmalat Üretimi (Aylık) (Nis) verileri de Cuma günü açıklandı. Bir önceki dönemde -4,6% olarak gelen veriler yeni dönemde -24,3% olarak açıklandı. Beklenti ise, -15,8%  idi.

Haftanın son işlem gününde, ABD borsaları yüksek açıldı. Dow Jones 30 283 puan yükselirken S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %0,3 değer kazandı. Petrol fiyatları ise, ABD ham petrol stoklarının rekor seviyelere yükselmesi ve Covid-19 kaynaklı talep endişelerinin hafta boyunca gündeme gelmesiyle birlikte değer kaybetti. Brent petrol 36,93 dolar seviyesine kadar inerken, ham petrol fiyatları, 35 dolara kadar geriledi.

 

 Daha Fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…