Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 6 – 11 Temmuz günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, İngiltere İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) ile başladık. Bir önceki dönemde 28,9 olarak açıklanan endeks, 47,0 olan beklentiye karşılık 55,3 olarak açıklandı. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (Haz) de açıklandı. Endeks, 46,8 olan beklentiye karşılık 47,9 olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde ise, 37,0 idi.

Salı günü piyasalarının gündeminde ise, ilk olarak Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD’deki ekonomik iyileşme hakkında Financial Times’a verdiği röportaj yer aldı. Bostic, yeni Covid-19  enfeksiyonları nedeniyle ABD’de ekonomik toparlanmanın yeniden durma noktasına gelebileceğini belirtti. ABD’nin baş hekimi Anthony Fauci de Raphael Bostic’i doğrulayan ifadelerde bulundu. Fauci, durumun iyiye gitmediğini ve ABD’nin ilk dalgada batmış halde olduğunu söyledi.

ABD hisse senetleri piyasaları ise, mevcut durumdan olumsuz etkilenerek güne düşük açılarak başladı. Dow 248 puan düşerken S&P 500 %0,8 ve Nasdaq 100 %0,4 geriledi.

Merceği Avrupaya çevirdiğimizde, Avrupa Komisyonu’nun Euro bölgesi için bu ve sonraki yıl tahminlerini revize etmesi dikkat çekti. Komisyon, 2020 için %7,7 yerine %7,8’lik bir küçülme, 2021 içinse, %6,3 yerine %6,1’lik bir büyüme öngördü.

Çarşamba gününde ise, Çin’in imzaladığı yeni milli güvenlik yasası ile Hong Kong’un özerkliğini ihlal ettiği algısı, ABD ve Çin arasındaki gerginliği alevlendirdi. ABD’nin Hong Kong meselesi nedeniyle Çin’i cezalandırmak istediği haberleri HSBC hisselerini, iki ayın en düşük seviyesine geriletti. Ancak, Hong Kong doları ve Hang Seng hisse senedi endeksi haber akışından olumsuz etkilenmedi. Hong Kong doları sabit kaldı. Hang Seng hisse senedi endeksi ise, %0,6’lık bir artış yaşadı.

Öte yandan ABD’nin yeni Covid-19 vakaları ilk kez 60.000’i geçerek rekor bir seviyeye ulaştı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönetici direktörü Mike Ryan ise, corona virüs kaynaklı dünya genelinde ölen kişi sayısının, yeniden artmaya başlamasının olası olduğunu belirtti. Söz konusu durumun ABD’deki ekonomik toparlanmayı durduracağına dair endişeler, hisse senedi piyasalarında karışık açılmalara neden oldu. Dow Jones 33 puan düşerken S&P 500 %0,1’den az değer kaybetti. Nasdaq 100 ise, %0,2 yükseldi. Dünya genelinde Covid -19 vaka sayılarındaki artış, güvenli liman varlıklarına karşı talebi arttırdı ve ons atlın fiyatları rekor seviyelere tırmandı. Ons altın 1.800 doları geçerek Kasım 2011’den bu yana ulaştığı en yüksek seviyeye yerleşti.

Perşembe günü piyasaları içinse, belirleyici güçte olan, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları açıklandı. Çarşamba günü 62.000 yeni Covid-19 vakası raporlanan ABD’de, geçen hafta ekonomik endişelerin de artmasıyla birlikte işsizlik başvuruları yükselmişti. Yeni rapora göre ise, ABD’de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 1.500,25K’dan 1.437,25K’ya düştü. Bu veriler piyasalarda sınırlı bir toparlanma olduğuna işaret etti.

İşsizlik başvurularının açıklanmasının beklendiği güne, ABD borsaları karışık açılarak başladı. Dow 97 puan düşerken S&P 500 %0,3 kaybetti. Nasdaq 100 ise, %0,3 kazandı.

Altındaki güçlenme ise, baz metallerde de rekor yükselişleri getirdi. Son 9 yılın en yüksek seviyesini gören altın, %0,3 düşüşle sabitlendi. Dünyanın en önemli iki baz metali olarak kabul edilen bakır ve alüminyum bunu üzerine, deyimi yerindeyse yükseliş rallisi yaptı. Londra piyasalarında alüminyum vadeli işlemleri, yaklaşık olarak 5 ayın en yüksek seviyesine çıkarken bakır vadeli işlemleri de bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.

Haftanın son işlem gününde ise, iç piyasalarımız için önemli bir gösterge olan Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Nis) verileri açıklandı. Bir önceki dönemde 13,2% olan işsizlik ortalaması 12,8%’e düştü.

İngiltere’nin karantina tedbirlerini gevşeterek bar, restoran ve otelleri hafta sonunda yeniden faaliyete geçirme kararı ise, günün ses getiren gelişmelerinden bir tanesi oldu.  Bu gelişmenin ardından Sterlin, 1,2450 dolar ve 1,1088 euro seviyesinde stabil işlem gördü.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…