Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte 4-9 Mayıs günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Haftaya, ABD Başkan’ı Donald Trump’ın sert açıklamaları ile başladık. Başkan Trump, Covid-19 pandemisinin sebebi olarak gördüğü ve suçlamalarını sürdüğü Çin için, yeni bir ticari yaptırım uygulama ihtimali bulunduğunu açıkladı ve Çin'i alenen tehdit etti. Trump Çin’in söz verdiği miktarda ABD malı almaması durumunda aralarındaki ticaret anlaşmasını yırtıp atacağını belirtti. Bu sert açıklamalar, piyasadaki güvensiz ortamın iyiden iyiye pekişmesine sebep oldu.

Başkan Trump’ın tüm bu açıklamalarına, Covid-19 nedeniyle ülkede hayatını kaybedenlerin sayısının 100.000’e ulaşabileceği itirafı eklenince ABD hisse senedi piyasaları, düşük açıldı. Dow Jones 30 240 puan düşüş yaşarken, S&P 500 %0,8 ve Nasdaq 100 %0,7 geriledi. Dolar ise, yüksek verim sağlayan dövizler karşısında değer kazandı. ABD dolar endeksi, %0,4 artışla 99,42 oldu.

Avrupa ise haftaya, pandemi dolayısıyla alınan karantina tedbirlerinin iyice gevşetilmesi ile başladı.

Avrupa’da Covid-19’dan kaynaklı ölümlerin son iki ayın en düşük seviyesine düşmesiyle beraber, İtalya, park ve restoranları açma kararı aldı. Almanya ise, kiliseleri yine hafta sonu olmak üzere açma kararını yineledi. Alman Hükümeti, çocuk bahçeleri ve dış alanları da açmayı yakın zaman içerisinde açmayı planladığını açıkladı. Rusya’da ise işler Avrupa’dakinin tam tersiydi. Rusya’da, Covid-19 vakaları büyük artışlar yaşadı ve Ruble dolar karşısında önemli ölçüde değer kaybetti.

Salı günü piyasalarına etki eden gelişmelerin başında ise, Almanya ve ECB gerginliği vardı. Almanya üst mahkemesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 2015 niceliksel genişleme programının, kısmen yasadışı olduğunu belirtti ve bu programa Almanya’nın katılımını durdurabileceklerini açıkladı. Gelişmelerin hemen ardından Euro ve Avrupa hisseleri zayıfladı.

Federal Acil Durum Yönetim Kurumu’nun (FEMA) yaptığı açıklamalar ise, Salı günü gündemine bomba gibi düştü. FEMA, ABD’de Covid-19 kaynaklı ölümlerin 1 Haziran tarihine kadar bir günde 3.000’e yükselebileceğini ve enfekte olan kişi sayısının sekiz kat artarak günde 200.000’e çıkabileceğini tahmin ettiğini açıkladı. Washington Üniversitesi’nde Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü’nün pandemi ile ilgili yaptığı araştırma ve değerlendirmeler de FEMA’nın ileri sürdüğü bu değerlendirmeleri doğrular nitelikteydi.

Salı gününde ABD hisse senedi piyasaları ise, yüksek açıldı. Dow Jones 30 227 puan, S&P 500 vadeli işlemleri %0,9 ve Nasdaq 100 %1,0 yükselişle işlemlerine başladı. Gün içinde petrol fiyatlarında da önemli bir toparlanma görüldü. ABD vadeli işlemleri %10,3 artış ile  22,49 dolara Brent Petrol ise,  %7,7 yükselişle 29,30 dolara ulaştı.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, tüm uyarılara rağmen ABD gündeminde ekonomide yeniden açılma vardı. Başkan Donald Trump, ikinci dalga Covid-19 riskini de kabul ederek yakın zamanda ülkeyi yeniden açmaları gerektiğini vurguladı. ABD hisse senedi piyasaları ise, Çarşamba gününde de yüksek açıldı. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 211 puan yükseldi. S&P 500 %0,9 ve Nasdaq 100 %0,8 yükseliş elde etti.

Avrupa Komisyonun Euro bölge ekonomisi için ileri sürdüğü  karamsar öngörüsü de Çarşamba günü piyasalarında belirleyici oldu. Avrupa Komisyonu tarafından Euro bölge ekonomisinin bu yıl %7,7 küçüleceği, enflasyonun ise %0,2’ye düşeceği belirtildi. Açıklamaların da etkisiyle Euro son iki haftanın en düşük seviyesi olan 1,0782 dolara kadar düştü.

Perşembe günü piyasalarında ise ilk göze çarpan gelişme dolardaki hareketlilik oldu. Türk lirası , dolar karşısında değer kaybetti. USD/TRY kuru, 7,25 seviyesine kadar yükselerek tarihinde yeni bir rekor kırdı. Dolar artışı incelemesinde, suistimal sebebiyle dolar-Türk lirasına yönelik spekülatif piyasayı yanıltıcı işlemler saptandı ve Türk hükümeti de gerekli adımları atarak müdahale etti. Gün içinde dolar kurunda yaşanan bu ataktan altın fiyatları da etkilendi ve rekor tazeledi. Gram altın 395,700 TL, çeyrek altın 646 TL ve Cumhuriyet altını 2 bin 575 TL oldu.  Perşembe gününün ABD Hisse senedi piyasaları ise,  yüksek açıldı. Dow Jones 30 320 puan, S&P 500 %1,5 ve Nasdaq 100 %1,6 yükseldi.

Perşembe günün piyasaları için önemli olan bir diğer gelişme ise, açıklanan İngiltere Faiz Oranı Kararı (May) oldu. Faiz oranı karı beklentiyi karşılayarak 0,10% olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan faiz kararı da 0,10% idi.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, açıklanması beklenen ABD Tarım Dışı İstihdam (Nis) verilerinin Cuma günü piyasaları için bir özet niteliğinde olacağı tahmin edildi. ABD Tarım Dışı İstihdam (Nis) verisi için, beklenti  -22.000K olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, -701K idi.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…