3-7 Ağustos tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya başta iç piyasalarımızda başta olmakla beraber tüm diğer İslam ülkelerinde de hakim olan tatil havasıyla giriş yaptık. Küresel piyasalarda ise veri akışı tatilden bağımsız durağandı.

Salı gününde ise, piyasalarının gündemini yine Covid-19 belirledi. Her ne kadar ABD’de Covid-19 vaka sayılarının iki gün 50.000’in altında kalması salgında duraksama sinyalleri verse de ABD hükümetinin bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, Pazartesi günkü açıklamasında vaka sayılarının yüksek olduğu eyaletlerde, tekrardan karantina kısıtlamalarına gidilmesi gerektiğini söyledi. Bununla beraber Dünya Sağlık Örgütü’nden önemli kişiler, tam anlamıyla normalleşebilmek için daha uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini ve ülkelerin, aşı ile sihirli bir çözüm beklememesi, gerektiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, “birkaç aşı şu an klinik deneylerin üçüncü aşamasında ve hepimiz etkin birkaç aşımız olmasını ve insanların virüsü kapmasını önleyebilmeyi umuyoruz. Ancak sihirli bir çözüm şu an yok ve asla da olmayabilir” ifadelerini kullandı. Hisse senedi piyasalarına baktığımızda ise, pazartesi günkü güçlü artışların ardından bir sakinleşme ve bir miktar da düşüş olduğunu görüyoruz.

Salı gününe Dow 44 puan, S&P 500 ve Nasdaq 100 ise %0,3 değer kaybederek başladı. Merceği iç piyasalara çevirdiğimizde ise, sabah saatlerinde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde 1,13% olan endeks yeni verilere göre,0,58%’e düştü. Beklenti ise, endeksin 0,90% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Çarşamba gününde ise gündemde, Wall Street Journal’ın Salı günü yayınladığı rapor vardı. Rapora göre, ABD ve Çin, 2020 yılının başında imzaladıkları ticaret anlaşmasını yeniden gözden geçirmek için Ağustos ayının ortasında buluşma kararı aldı. İki ülke içinde aralarındaki sıkıntıların çözümünde bir fırsat olarak görülen bu görüşmeden sonra ABD ve Çin arasındaki ilişkinin güçlenmesi bekleniyor.

ABD hisse senedi piyasaları ise, Kongre tarafından geliştirilen yeni virüs destek paketinde ilerleme kaydedileceği umutları ile birlikte güne yüksek açılarak başladı. Dow Jones 184 puan arttı. S&P 500 %0,5 artarken Nasdaq 100 ise, %0,3 yükseldi.

Günün en ses getiren gelişmelerinden bir diğeri ise, altın fiyatlarının, Salı gününde tarihinde ilk kez 2.000 doların üzerine çıkması oldu. Konu hakkında ING’den yapılan açıklamada, “yatırımcıların altın borsa yatırım fonlarına (ETF) doluşmaya devam etmesiyle, elde tutulan altınlar geçen hafta 820 binden fazla artış yaşayarak 108,51 milyon seviyesinde rekor kırdı” ifadeleri kullanıldı. Türkiye saati ile 17:30’da açıklanan ABD Ham Petrol Stokları ise, piyasalar için günün önemli verilerinden bir tanesi olarak kaydedildi.  Bir önceki dönemde, -10,612M olan petrol stokları, -7,373M olarak açıklandı. Beklenti ise,-3,001M olarak açıklanacağı yönünde idi.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, ABD’de yeni teşvik paketi üzerine milletvekillerinin tartışmaları devam ederken, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları paylaşıldı. Bir önceki dönemde 1.435K olarak açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 1.186K olarak açıklandı. Beklenti ise,1.415K olarak açıklanacağı yönünde idi.

ABD hisse senedi piyasaları ise, Çarşamba gününde Covid-19 sebebiyle gerçekleşen ölümlerin artması nedeniyle güne karışık açılarak başladı. Dow 12 puan düştü. S&P 500 sakin kaldı. Nasdaq 100 ise, %0,1 geriledi. Günün piyasaları için merceği Avrupa’ya çevirdiğimizde ise, ilk gözen çarpan Almanya ekonomisindeki toparlanma oluyor.  Türkiye saati ile 09.00’da açıklanan Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Haz) bu toparlanmanın en önemli göstergelerinden bir tanesi.  Bir önceki dönemde 10,4% olan satışlar, yeni dönemde 10,1%’lik artış tahmininin epey üzerinde gerçekleşerek  %27,9’luk bir rekor artış yaşadı. Ancak geçen yıl ile kıyaslandığında siparişler %11’den düşük kaldı. Bir diğer Avrupa ülkesi olan, İtalya’da ise, endüstriyel üretim %5,1 artış beklentisinin üzerinde gelerek  %8,2’ye yükseldi. Kıymetli metallerdeki yükseliş ise, bugün de devam etti. Altın, 2.050 doları geçerken gümüş vadeli işlemleri son yedi yılın en yüksek seviyesini gördü ve 28 dolara yaklaştı.

Haftanın son işlem gününde ise, öğle saatlerinde sonra hızlanan bir veri akışı var. Türkiye saati ile 15:30’da açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam (Tem) verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde, 4.800K olarak açıklanan veri için beklenti, 1.600K olarak açıklanacağı yönünde.

               

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…