Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 29 Haziran- 4 Temmuz günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya,  açıklanan Japonya Perakende Satışlar (Yıllık) (May) verileri ile başladık. Bir önceki dönemde -13,9% olarak açıklanan veri, yeni dönemde -12,3% olarak açıklandı. Beklenti ise, -11,6% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Pazartesi gününde Johns Hopkins’in son yayınladığı verilere göre, Dünya genelinde Corona virüs vaka sayıları açıklandı. Verilere göre, Covid vakaları 10 milyonu aştı ve virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 501.000’i aştı.

ABD borsaları ise, güne karışık açılarak başladı. Dow Jones 30 83 puan artarken S&P 500 %0,2 yükseldi ve Nasdaq 100 %0,3 düşüş yaşadı.

Salı gününün gündeminde ise, açıklanan Çin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) vardı. 50,4 olarak açıklanacağı tahmin edilen endeks, 50,9’a yükselerek Çin ekonomisindeki toparlanmayı gözler önüne serdi. Bu gelişmenin beraberinde Çin hükümeti, Hong Kong’a tartışmalı ulusal güvenlik yasasını uygulamaya başladı. Hong Kong'un özerk yapısına dair kaygılar da artmaya başladı.  ABD hükümeti ise, duruma bir misilleme ile karşılık verdi ve şehre tanıdığı ticaretle ilgili özel statüyü geri çekti.

İngiltere ekonomisindeki önemli bir kısmın yeniden açılma planı ise, olumsuz etkilere maruz kaldı. Artan corona virüs vakalarına karşılık hükümet, Leicester şehrinin tamamında karantina uygulaması başlattı. Salı gününde Sterlin bu gelişmelerden olumsuz etkilenerek dolar karşısında son bir ayın, Euro karşısında ise, son üç ayın düşük seviyesine geriledi.

Çarşamba günü piyasaları California ve Texas’tan gelen yeni Covid-19 enfeksiyon rakamları ile sarsıldı. Salı günü Texas’ta 6.900, California da ise 8.441 yeni virüs vakası raporlanmıştı. Rekor seviyelere ulaşan vaka artışı üzerine ABD’nin Alerjik ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, ülkenin pandemide kontrolü kaybettiğine dair uyarılarını yineledi. CNBC tarafından yapılan bir anket ise, virüs artış hızındaki bu ilerlemenin, Kasım seçimlerinde Donald Trump için negatif sonuçlar getireceğini ön gördü.

Tüm bunların üzerine ABD hisse senedi piyasaları güne negatif başladı. Dow Jones 30 161 puan, S&P 500 %0,5, Nasdaq 100 ise, %0,3 geriledi.

Avrupa içinse haberler iyiydi. İlk olarak IHSMarkit’in Haziran ayı Euro bölgesi bileşik satın alma müdürleri endeksi açıklandı. Endeks revize edilerek 47,4 puana yükseltildi. Bununla birlikte Almanya’nın işsizlik rakamlarındaki artış büyük ölçüde yavaşladı ve Haziran ayında 120.000 işsizlik artışı olması beklenirken sade 69.000 işsizlik artışı kaydedildi. Ayrıca Fransız otomobil satışlarında yıllık bazda artış elde edildi.

Perşembe gününde ise, gündemde ABD’nin bir gün öne çekilen Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri vardı. İlk olarak 1,48 milyondan 1,355 milyona düşmesi beklenen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları açıklandı. Başvuru rakamları beklenenin üstünde geldi. ABD’de Haziran ayında 1,427 milyon işsizlik başvurusu yapıldığı açıklandı. 3 milyon artış beklenen Tarım dışı istihdam verileri ise 4,8 milyon olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde ise, 2,699 milyon idi.

ABD hisse senedi piyasaları ise, güne yüksek açılarak başladı. Dow Jones 30 221 puan artarken S&P 500 %0,6 yükseldi. Nasdaq 100 ise,  %0,4 kazandı.

Verilerdeki bu pozitif seyredişin ardından tüketicinin güvenli liman arayışında azalma yaşandı ve ons altın fiyatlarında satış baskıları oluştu. Çarşamba günü sabah saatlerinde 1789,24 seviyesine kadar yükselen ons altın, 1760 seviyesi altını test ederek kazançlarından kayıp yaşadı.

Haftanın son işlem gününe ise, piyasalarda yine, artan korona virüs vakalarıyla ilgili endişeler hakimdi. Tüm bu endişelere rağmen İngiltere bar, otel ve restoranları açmaya hazırlandığını açıkladı. Özellikle Avrupa piyasalarındaki gerginlik dikkat çekiciydi.

Avrupa hisse senedi piyasaları düştü. Stoxx 600 gösterge endeksi ve DAX %0,6 düşerken FTSE 100 %1,0 ve CAC 40 %0,9 düşüş gösterdi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…