27 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya açıklanan Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Tem), ile giriş yaptık. Bir önceki dönemde 86,3 olarak açıklanan endeks, yeni dönemde 90,5 olarak belirlendi. Beklenti ise, 89,3 olarak açıklanacağı yönünde idi. Türkiye saati ile 15:30’da açıklanan ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Haz), ise küresel piyasalarda günün odak noktası olan bir veri olarak kaydedildi. Bir önceki dönemde, 3,6% olan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri, 3,3%’e düştü. Beklenti ise, 3,5% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise, ilk olarak veri akışı bakımından epey durağan geçen bir gün olduğunu söylememiz gerekli. Türkiye saati ile 17:00’da açıklanması beklenen ABD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Tem) günün en dikkat çeken verisi. Bir önceki dönemde 98,1 olan tüketici güveninin 94,5’e düşmesi bekleniyor.

Çarşamba gününde ise, piyasalar bir önceki günün aksine veri akışı bakımından oldukça hareketli. İlk olarak İç piyasalarımız için önemli göstergeler olan, TCMB Enflasyon Raporu ve             Para Politikası Toplantı Özeti’nin yayınlanması bekleniyor. Ardından açıklanması beklenen ABD Askıdaki Konut Satışları (Aylık) (Haz) verileri ise, küresel piyasalar için oldukça önemli.  Bir önceki dönemde, 44,3% olan konut satışlarının 15,0%’a düşmesi bekleniyor. ABD Ham Petrol Stokları da, gün içinde açıklanması beklenen bir diğer önemli veri. Bir önceki dönemde 4,892M olan petrol stokları için beklenti, -2,088M olarak açıklanacağı yönünde. Çarşamba gününde, açıklanması beklenen bir diğer veri ise, ABD Federal Fon Hedef Oranı. Bir önceki dönemde, 0,25% olarak belirlenen fon hedef oranının sabit tutulması bekleniyor.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye, Kurban Bayramı nedeniyle tatilde. Piyasalar da dolaylı olarak epey sakin. Fakat bu sakinlik küresel piyasalar için geçerli değil. Türkiye saati ile 10:55’te açıklanması beklenen Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Tem), piyasalar için oldukça kritik bir veri. Bir önceki dönemde, 69K olan işsizlik oranı değişiminin yeni dönemde 43K’ya düşmesi bekleniyor. Almanya için günün bir diğer önemli verisi de Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek)  olacak. Bir önceki dönemde -9,0% oranında olan verinin de -2,2%’ye düşmesi bekleniyor.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek)  Perşembe gününün önemli verilerinden bir tanesi. Bir önceki dönemde, -5,0% olan GSYİH’nın yeni dönemde -34,1% olarak açıklanması bekleniyor. Günün piyasalar için önemli olan son verisi ise, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları. Bir önceki dönemde 1.416K olan işsizlik başvurularının 1.450K’ya yükselmesi bekleniyor.

Haftanın son işlem gününde ise, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de Kurban Bayramı tatili devam edecek. Günün ilk saatlerinde açıklanması beklenen Çin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Tem), piyasalar için özellikle Covid-19’dan sonra çok önemli bir gösterge. Bir önceki dönemde 50,9 olan endeksin 50,7 olarak açıklanması bekleniyor.  Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Tem) de günün bir diğer açıklanması beklenen önemli verisi. Bir önceki dönemde 0,3% olarak açıklanan endeksin yeni dönemde, 0,2% olarak açıklanması bekleniyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…