Hafta boyunca yaşanan ekonomik gelişmeleri, sizler için derledik. İşte 27 Nisan-1 Mayıs günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Pazartesi günü, Covid-19 pandemisinin zirveye ulaşarak gerilemeye gittiği ülkelerin ekonomilerinde yeniden açılma adımları atıldı. New York ve İtalya bu ülkelerin başındaydı. New York Valisi Andrew Cuomo gün içinde yaptığı açıklamada; yeniden faaliyete geçecek ilk sektörlerin inşaat ve imalat olacağını, diğerler sektörlerin ise bunları takip edeceğini belitti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise, aldıkları karantina tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılacağını açıkladı.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise, BoJ’un ekonomiyi destekleme girişimi olarak teşviklerini arttırması ve tahvili alımındaki sınırı kaldırması oldu. Bununla birlikte kurumsal senet alımlarını da dört katına çıkarmayı düşündükleri belirtildi.

Pazartesi günü borsalarına ve altına baktığımızda ise, Dow Jones 30 237 puan, S&P 500 %0,9 ve Nasdaq 100 %1,2 yükseldi ve altın vadeli işlemleri 1.734,70 dolara geriledi. Ham petrol ise, yeniden değer kaybetti. WTI vadeli işlemleri %16,6 düşüş göstererek 14,10 dolara indi. Brent, %4,4 kayıp verdi ve 23,71 dolara düştü.

Salı gününe ise, gerileyen petrol fiyatları ile başladık. Günün en önemli gelişmelerinden bir tanesi ise, Avrupa’nın en büyük bankalarının ilk çeyrek için paylaştığı negatif sonuçlar oldu. Bu, pandemi sonrası beklenmeyen bir gelişme değildi. Ancak HSBC jesti ile şaşırttı. Pandeminin etkisiyle net kârı yarı yarıya düşen HSBC, planladığı 35.000 kişilik işten çıkarmayı durduracağını açıkladı. Salı günü son olarak, iki gün sürecek olan Fed toplantısı başladı.

Çarşamba gününe Beyaz Saray’dan yapılan ABD’de korona virüs sebebiyle 240.000 ölüm olabileceği uyarısı ile başladık. Bu uyarının da etkisiyle hisse senedi piyasaları ikinci çeyreğe zayıf başladı. ABD hisse senedi piyasasının 2008 mali krizinden bu yana en kötü çeyreği geçirmesinin ardından Dow Jones 30 636 puan düşerek 21.115 oldu. S&P 500 %2,9 ve Nasdaq 100 %2,5 kaybetti.

Merceği Avrupa’ya çevirdiğimizde ise,  fabrika aktivitesinin Mart ayında son yedi yılın en düşük seviyesine ulaştığını gördük. Buna karşılık virüsün ilk gözüktüğü ülke olan Çin’de,  Caixin PMI endeksi büyüme çizgisi üzerinde toparlandı.

 Türkiye piyasaları ise çarşamba gününe hareketli başladı. Dolar/TL 6,61 seviyesinden 6,6770 seviyesine kadar çıktı. Güne 7,2913 seviyesinde başlayan Euro/TL ise, 7,3103 seviyesine kadar yükseldi.

Perşembe günü piyasalarında bilinmesi gerekenlerin başında, Euro Bölgesi GSYH verileri vardı. Fransa’nın GSYH verileri %5,8 düşerken İspanya’nınki %5,2 geriledi. İtalyanın GSYH verileri ise %4,7 kaybetti. Almanya’da ise, işsizlik rakamları görece ılımlı bir seviye olan 373.000 ‘e yükseldi.

Fed’in ikna edici konuşması ve Corana virüs ilaç çalışmalarında yaşanan gelişme ile ABD borsaları, Çarşamba günü elde ettiği getirileri artırdı ve karışık açıldı. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 42 puan yükseldi, S&P 500 sakin kaldı ve Nasdaq 100 %0,3 artış yaşadı.

Perşembe gününe deyimi yerindeyse damga vuran gelişme ise, Shell’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez yaptığı bir hamle oldu.  Shell,  çeyrek dönemlik temettüsünü hisse başına 47 sentten 16 sente düşürdü.

Haftanın son işlem günüde ise, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle piyasaların geneli tatil havasında.

 Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…