Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 25-30 Mayıs günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Haftaya, dünya piyasalarının geneline hakim olan bir tatil havasıyla başladık. Singapur, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’da Ramazan Bayramı nedeniyle, ABD'de, her yıl mayıs ayının son pazartesi günü kutlanan "Memorial Day" nedeniyle, İngiltere’de ise, Göğe Yükseliş Günü nedeniyle resmi tatildi.

Haftanın ilk gününde, özellikle Avrupa piyasaları için etkili olabilecek Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) verileri açıklandı. -2,2% oranında açıklanması beklenen veriler, beklentiyi karşıladı ve -2,2% olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisi ise, -0,1% idi. Günün açıklanan bir diğer önemli verisi de, Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (May) idi. Endeks için beklenti ise, 79,5 açıklanacağı yönünde idi. Yeni veri, 78,3 olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan Ifo İş İklimi Endeksi (May) ise, 74,2 idi.

 Salı gününe geldiğimizde ise, açıklanan ABD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (May) önemliydi. Bir önceki dönemde 85,7 olarak açıklanan veriler, bu kez 86,6 olarak belirlendi. Beklenti ise, 88,0 idi. ABD için açıklanan bir diğer önemli veri ise, bir önceki dönemde 619K olarak açıklanan Yeni Konut Satışları (Nis) oldu. Yeni dönemin konut satışları 623K olarak belirlendi. Beklenti ise, 490K olarak açıklanacağı yönünde idi.

Çarşamba gününde ise günün ilk önemli gelişmesi, Euro’nun değeri üzerinde önemli bir etkisi bulunan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde’nin konuşması oldu. Lagerde’nin ardından Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden Andre Enria da bir konuşma yaptı. Enria konuşmasında para politikasının yönü ile ilgili önemli ipuçları verdi.

Günün ilerleyen saatlerinde ise, Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları, 8,700M olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları ise, -4,800M idi.

Çarşamba günü piyasalarına damgasını vuran ise, ABD ve Çin arasında artan gerginlik oldu. Temsilciler Meclisi, batı Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri sebebiyle, Çinli yetkililere yaptırım uygulayacak tasarıyı onayladı. Gelişmeler ile birlikte dolar, 7,1773’e kadar gerileyen yuan karşısında son dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın  “Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım duyacaksınız.” ifadelerini kullanması ise,  yeni bir ticaret savaşının yaklaştığına dair sinyalleri güçlendirdi.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde ise, ilk olarak ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları önemli bir yer edindi. Öğlen saatlerinde açıklanan işsizlik başvuruları, 2.100K olarak açıklanacağına dair beklentilere karşılık 2.123K olarak açıklandı. Tüm bu veriler göz önüne alındığında, ABD’de, 2 milyondan fazla kişinin işini kaybettiği dördüncü hafta oldu.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise, Çin tarafından onaylanan Hong Kong güvenlik yasası oldu.  Çin’in Ulusal Halk Kongresi, bu yasayı onaylayarak ABD muhalefetine resmen karşı koydu. Çarşamba günü yapılan açıklamalarda, bu yasanın Hong Kong’un özerkliğini fiilen bitirdiğini söylen ABD hükümeti ise, Çinli şirketlere karşı ABD’nin ek yaptırımlarını yeniden gündeme taşıdı. Haber akışının da etkisiyle Hong Kong Hang Seng endeksi %0,7 daha düşüş yaşadı.

Son olarak yine öğle saatlerinde ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Nis),-7,4% olarak açıklandı. Bir önceki dönemde -1,7% olarak açıklanan veri için beklenti,-14,0% oranında açıklanacağı yönünde idi.

Haftanın son işlem gününde ise, 4,5% oranında açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek) verileri, iç piyasalar için oldukça önemli. Veri için beklenti, 5,4% olarak açıklanacağı yönünde idi. Bu veri bir önceki dönemde ise, 6,0% idi.

Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) de Cuma günü açıklanan önemli verilerden bir tanesi oldu. Endeks için beklenti 0,1% olarak açıklanacağı yönünde idi. Endeks, beklenildiği gibi 0,1% oranında açıklandı ve piyasalardaki durgunluk bir kez daha vurgulanmış oldu. Bir önceki dönemde açıklanan Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi ise, 0,3% idi.

Günün ilerleyen saatlerinde gerçekleşecek olan Fed Başkanı Powell’ın konuşması içinse, meraklı bekleyiş sürüyor.

Daha dazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek içi Hisseforex’i takip edin…