Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte 24-29Ağustos günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhuriyetçilerin konferansının hemen öncesinde gerçekleştirdiği sert söylemlerle giriş yaptık. Trump, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’ni,  kendisinin yeniden seçilmesini önlemek için yeni ilaçların yetkilendirme sürecini ertelemekle suçladı. ABD hisse senedi piyasaları ise, Trump’ın bu çıkışının da etkisiyle Covid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçların daha hızlı piyasaya sunulacağına dair umutların desteklenmesiyle yüksek açıldı. Dow 268 puan yükseldi. S&P 500 %0,8, Nasdaq 100 ise, %0,9 yükseldi. Pazartesi günü piyasaları veri akışı bakımından ise, epey sakindi.

Salı günü piyasalarının gündeminde ise, ABD ve Çin’in, telefon aracılığı ile gerçekleştirdiği, yeniden planlanan ticaret görüşmesi vardı. Ocak ayında Çin ile aralarında düzenlenen ticaret antlaşmasını değerlendirmek üzere planlanan toplantı yaklaşık iki hafta önce Başkan Donald Trump tarafından ertelenmişti. Toplantı bu kez ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin’in temsilcisi Liu He arasında gerçekleştirildi. Görüşme sonrasında resmi söylem, “her iki taraf da ilerleme kaydediyor” oldu. Görüşme sonucunda elde edilen raporlara göre, Çin’in gelecek ay ABD’den yüklü miktarda petrol ithal edeceği söylendi. ABD hisse senedi piyasaları ise, ABD ve Çin arasındaki azalan gerginliğin de etkisiyle güne yüksek açılarak başladı. Dow 30 176 puan yükselirken S&P 500 %0,4 artış yaşadı. Nasdaq 100 ise, %0,2 değer kazandı.

Salı günü küresel piyasalarındaki veri akışına baktığımızda ise, Almanya piyasalarındaki yoğunluk dikkat çekti. İlk olarak Türkiye saati ile 09.00’da Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) verileri açıklandı. Bir önceki dönemde, -2,0% olarak açıklanan veri -10,1% olarak açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık -9,7% olarak açıklandı. Türkiye saati ile 11.00’da ise, Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Ağu) açıklandı.  Bir önceki dönemde, 90,4 olarak açıklanan endeks 92,2 olan ekonomist beklentisine rağmen 92,6 olarak açıklandı. Verilerden yola çıkarak Almanya’nın pandemi sonrasında ekonomik toparlanma sürecinin hızlandığı algısı güç kazandı.

Çarşamba gününde ise, piyasaların gündeminde Dolar’daki yeni rekor vardı. Salı günü 7.41 seviyesini test ederek deyimi yerindeyse rekor tazeleyen Dolar-TL kuru, Perşembe gününde 7,39 seviyesinden alıcı buldu.  Ay boyunca TL karşısında rekor yükselişler yaşayan dolar yaklaşık yüzde 6,11 değer kazanmış oldu. ABD hisse senedi piyasaları ise, Salı günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra güne karışık açılmalar ile başladı. Dow 52 puan düşerken S&P 500 değişmedi. Nasdaq 100 ise, %0,3 artış gösterdi.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise, Almanya cephesinde gerçekleşti. Almanya'da Başbakan Merkel'in koalisyonu, korona virüs pandemisi döneminde milyonlarca kişinin işsiz kalmasını engelleyen destek programını, 2021 sonuna kadar uzatma kararı aldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ise, bu uzatmanın hükümete, yaklaşık 10 milyar euro’ya mal olabileceğini söyledi ve "Şu anda odak nokta ekonomiyi istikrara kavuşturmak. Hızlı ve kapsamlı bir şekilde hareket ettiğimiz için Almanya'nın diğer ülkelerden çok daha iyi bir şekilde krizin üstesinden gelmesine yardımcı oldu" ifadelerini kullandı.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, Türkiye saati ile 15:30’da açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, piyasalar için günün en önemli verilerinden bir tanesi oldu. Bir önceki dönemde, 1.104K olan işsizlik haklarından yararlan vatandaşların sayısı 1.006K olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise,1.000K olarak açıklanacağı yönünde idi.

 ABD hisse senedi piyasaları ise, güne bir nebze düşükten açıklanarak başladı. Dow 30 89 puan düşerken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,2 geriledi.

İç piyasalarımız için önemli bir gösterge olarak TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı raporunun Ağustos ayı verileri de Perşembe günü açıklandı., Ağustos verileri açıklandı. Rapora göre; dört kişilik bir ailenin sadece sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasının tutarı yani açlık sınırı, 2.383,76 TL olarak belirlendi. Bu rakam Temmuz ayında, 2.406,46 TL idi.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, piyasalarının gündeminde, dolardaki düşüş vardı. ABD dolar endeksi, %0,7 düşüşle son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi ve son 28 ayın en düşük seviyesini test etti. Altın vadeli işlemleri ise doların aksine yükseliş gösterdi ve %1,4 yükselişle 1.960 dolara ulaştı.

ABD hisse senedi piyasaları ise, Cuma gününe karışık açılarak başladı. Dow 30 endeksi 88 puan yükseldi. S&P 500 %0,2 artış yaşarken Nasdaq 100, %0,2 geriledi.