Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte;  22-27 Haziran günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, açıklanan Çin PBOC En Düşük Kredi Faiz Oranı ile başladık. Bir önceki dönemde 3,85% olarak belirlenen faiz oranı, sabit tutularak,  yeni dönemde de 3,85% olarak açıklandı. İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Sanayi Sipariş Trendi (Haz) de pazartesi günü açıklanan önemli verilerden bir tanesi oldu. Bir önceki dönemde, -62 olan sipariş trendi, bu kez -58 olarak açıklandı.

Pazartesi gününde ABD borsaları güne yüksek açılarak başladı. Dow Jones 30 191 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 de önemli derecede artışlar gösterdi.

Salı günü piyasalarına ise, Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro’nın, Fox News’a yaptığı açıklamalar damgasını vurdu. Navarro, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin bir soruya, "bitti" cevabını verdi. Başkan Donald Trump ise Twitter üzerinden verdiği cevap ile “Çin Ticaret Anlaşması sapasağlam. Umuyorum ki Anlaşma’nın koşullarına uymaya devam edecekler!” ifadelerini kullanarak olaya müdahale etti.

Salı gününde, Avrupa ekonomisinin, covid-19 nedeniyle başlayan karantina tedbirlerinden dolayı üretimde yaşanan sert düşüşün ardından toparlanmaya başladığına dair yeni işaretler ortaya çıktı. Euro bölgesi Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) açıklandı. Endeks, Mayıs ayındaki 31,9 puandan 47,5 puana yükseldi ve iş güveninde büyük artışlar olduğunu işaret etti.

Çarşamba günü piyasalarında ise, gündemde yeni Covid-19 vakaları vardı. ABD’de yeni Covid-19 vaka sayılarındaki artış büyük hız kazandı. Vaka sayılarındaki bu artış, karantina tedbirlerinin yeniden başlama riskini gündeme getirdi. Bununla birlikte Avrupa, korunma amaçlı ABD’den gelen seyahatlere yeniden yasak koyma ihtimalini tartışmaya başladı. Piyasalar da, hız kazanan vaka sayısı tehdidine negatif karşılık verdi. ABD borsaları, güne düşük açılarak başladı. Dow Jones 30 270 puan düşerken S&P 500 %0,9 ve Nasdaq 100 %0,6 kaybetti. Yeni Covid-19 vaka sayılarındaki artış, yatırımcıların güvenli liman olarak ifade ettikleri altını ise, yeniden rekor seviyelere taşıdı. Altın vadeli işlemleri önce 1.796,10 doları gördü, sonra %0,7 artışla 1.794,80 dolara kadar yükseldi ve sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Perşembe günü finans piyasalarının gündemini de Covid-19 belirlerdi. ABD’de pandeminin yarattığı sosyo-ekonomik süreç, raporlanan 34.000 yeni Covid-19 vakası ile yeniden kontrolden çıkmaya başladı.  En çok etkilenen eyaletler New York, Connecticut ve New Jersey oldu. Bu bölgelere ziyarete gelenler için 14 gün karantina uygulanması kararı alındı.

ABD borsaları ise, haber akışının da etkisiyle, güne karışık açılarak başladı. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 106 puan düşüş gösterdi. S&P 500  %0,3 geriledi. Nasdaq 100 ise, %0,1’den az düşüş yaşayarak önemli bir direnç gösterdi.

Yeni Covid-19 vakalarındaki artış karantina tedbirlerine dair korkuları alevlerken doları yükseltti. Emtialar ise düşüşte. Amerikan dolar endeksi %0,2’lik bir artışla 97,34’ye yükseldi. ABD ham petrol fiyatları, %1,0 düşüşle 37,61 dolara indi. Brent petrol ise, %0,7 düşüşle 40 dolara kadar geriledi.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, piyasalarda yoğun geçen bir haftanın ardından sakinlik hakim. ABD Michigan Tüketici Hissiyatı(Haz), günün önemli verilerinden. Bir önceki dönemde, 78,9 olarak açıklanan veri için beklenti 79,0 olarak açıklanacağı yönünde.

Türkiye saati ile 10.00’da gerçekleşecek olan AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması ise, günün takip edilecek gelişmelerinin arasında, yerini aldı. Lagarde’ın, konuşmasının Euro’nun değeri üzerinde önemli etkileri olması bekleniyor.

,

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için, Hisseforex'i takip edin...